- Každého láka vidina zbohatnutia na kryptomenovom trhu.
- Toto mali zákazníci QuadrugaCX s jej zakladateľom Gerrym Cottenom spoločné.
- Prípad doteraz zahaľuje rúško tajomstva.
Koncom roka 2018 sa QuadrigaCX začala potýkať s vážnymi problémami. Mnohí užívatelia burzy čelili obrovským meškaniam pri vybavovaní výberov svojich prostriedkov, čo vyvolávalo pochybnosti o solventnosti a managemente spoločnosti.
Skutočný rozsah problémov sa ukázal až po Cottenovej smrti, keď sa zistilo, že burza nemá dostatočné rezervy na pokrytie vkladov svojich zákazníkov.
Gerry Cotten náhle zomrel na Crohnovu chorobu počas svadobnej cesty v Indii v decembri 2018. Jeho smrť spustila lavínu špekulácií, pretože sa ukázalo, že iba on mal prístup k digitálnym peňaženkám a kľúčom, ktoré obsahovali milióny dolárov v kryptomenách.
Mnohí začali pochybovať o tom, že Cotten skutočne umrel. Jedna z prvých teórií, s ktorou operovali nielen podvedení zákazníci burzy, ale aj novinári a vyšetrovatelia, znela jasne – Čo ak Gerry nezomrel, ale celé to nafingoval a s peniazmi ušiel?
Hovorilo sa o tom, že si zmenil identitu, presťahoval sa na opačný koniec sveta a dal si urobiť plastiku tváre, aby ho nik nenašiel.
Vyšetrovanie odhalilo šokujúce informácie
Po Cottenovej smrti sa QuadrigaCX ocitla v centre vyšetrovania, ktoré malo zistiť, kam sa podeli financie klientov. Zistenia prekvapili aj samotných burzových inšpektorov. Zistilo sa, že spomínaný spoluzakladateľ Michael Patryn, o ktorom vedeli len Cottenovi blízki známi, má za sebou kriminálnu minulosť.
Samozrejme, že tento fakt z neho urobil podozrivého č. 1. Vyšetrovatelia spolu s novinármi prišli na to, že mal prsty v praní špinavých peňazí pre istú mafiánsku skupinu, ale aj v biznise s kradnutými identitami a údajmi z platobných kariet. Vtedy ešte fungoval pod menom Omar Dhanani.
Ten však tvrdil, že už na začiatku sa pre viacero nezhôd s Gerrym pohádali a rozlúčili.
Nebol však jediný, kto mal za sebou pochybnú minulosť. Zdanlivo neškodný Gerry Cotten, ako ukázalo vyšetrovanie, už v tínedžerskom veku pôsobil na viacerych podvodných platformách, kde pod pseudonymom okrádal ľudí o peniaze pomocou rôznych „scamov”. Vyslúžil si prezývku „sériový scammer” (podvodník).
Práve tento mladík riadil všetky operácie na platforme QuadrigaCX.
Keď sa zákazník rozhodol zaregistrovať na platforme QuadrigaCX, vytvoril si účet, a potom sa rozhodol zakúpiť si kryptomenu. Akonáhle zadal do systému sumu a klikol na tlačidlo zaplatiť, pripísala sa mu na konto kryptomenová jednotka. Tak to funguje aj na overených burzách.
Táto burza však nemala v systéme žiadne jednotky. Všetky operácie boli fiktívne. Každú transakciu manuálne nafingoval samotný Gerry. Ľudia tak vkladali na jeho platformu milióny netušiac, že za ne vlastne nedostali absolútne nič.
Kam sa podeli peniaze?
Zákazníci burzy, ktorí prišli o svoje peniaze, sa zhromaždili na platforme Telegram a žiadali spravodlivosť a náhradu škôd. Každý sa snažil dopátrať aspoň k nejakej relevantnej informácii. Istú dobu dokonca v skupine kolovala teória, že Gerryho zavraždila jeho manželka, a všetky peniaze aj majetky si vzala.
Tá však údajne sama netušila, čo jej manžel v skutočnosti robí. Gerry všetky peniaze svojich zákazníkov investoval a posielal do iných kryptomenových búrz, na ktorých sa sám snažil obchodovaním s digitálnymi menami zbohatnúť. To však skončilo fiaskom.
Zákazníci burzy QuadrigaCX prišli o všetko, čo do systému vložili. Peniaze sa nepodarilo vystopovať, a tak im nezostalo nič iné, len žiť s trpkým pocitom na jazyku, a pokračovať v živote ďalej. Samotní vyšetrovatelia označujú tento prípad ako ukážku typickej Ponziho schémy.