Kryptomeny krvácajú? V dlhodobom meradle je súčasný pád zanedbateľný

Novinky Pád kryptomien bude pokračovať
Pád kryptomien bude pokračovať. Zdroj: shutterstock.com/Nataly Gejdos
BitmarketsBitmarkets

V poslednej dobe možno až príliš často všetci riešime, aký brutálny prepad zažívajú kryptomeny, aký krvavý rok, apokalypsu, paniku a podobne. V tomto článku sa však na Bitcoin pozrieme s trochu väčším časovým odstupom, než je bežné. Pokúsime sa vám ponúknuť iný pohľad na trh Bitcoinu i ostatných kryptomien a dokázať vám, že z dlhodobého hľadiska je prepad takpovediac zanedbateľný.

Po prečítaní tohto článku vám odporúčame: Kryptomeny vďaka decentralizácii napomáhajú mieru – mier je najcennejším bohatstvom

Pád Bitcoinu

Pre zjednodušenie sa budeme sústrediť na graf Bitcoinu. Na ňom si teraz ukážeme práve onen tohtoročný pád. Ako čoskoro sami uvidíte, zo súčasného pohľadu sa môže zdať obrovský, ale skutočnosť je iná.

Bitcoin v rokoch 2017 – 2018

Na prvom grafe vidíte súčasný stav. Tento graf každý deň vídate na CMC, alebo na inej stránke, ktorú ste si na tento účel vybrali. Je na ňom vidieť prakticky jedna dlhá rovná čiara, ktorá vyústila do minuloročného hype-u a tohtoročného downtrendu. Pri pohľade na tento graf si pomerne ľahko všimnete, že sa deje niečo neobvyklé – minulý rok niečo šialené, tento rok strašné.

Minuloročný rast BTC z približne 1 000 až na 20 000 dolárov na grafe naberá priamo do neba siahajúce rozmery. A následný pád? Tak ten je doslovne brutálny. Kto by kúpil Bitcoin počas jeho peaku napr. za 4 000 eur, dnes by hodnota jeho investícia činila približne len asi 20 % tejto čiastky, teda len 800 eur. To je naozaj mrzuté, ale kým nepredáte, stále je tu nádej, že sa trend otočí.

Teraz vám ukážeme, že nič nie je také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá. Vidíte ten malý hrbolček v roku 2013? Pozrime sa na neho teraz trochu detailnejšie.

Bitcoin v rokoch 2013 – 2015

Tohtoročný pád kryptomien sa vám asi zdá veľmi tvrdý. Ako však môžete vidieť na nasledujúcom grafu, nie je taký bezprecedentný, ako sa zdá. Všimnite si, aký bol ten miniatúrny hrbolček na aktuálnom grafe BTC vo svojej dobe hrôzostrašný. Ak ste tu boli v roku 2015, bol pre vás vtedajší dlhodobý ubíjajúci pád Bitcoinu prinajmenšom rovnako hrozný, ako je pre nás všetkých hrozný ten tohtoročný. Vtedy si kryptonadšenci hovorili úplne to isté, čo môžeme počuť dnes.

Médiá sa z toho samozrejme aj vtedy snažili dostať čo sa len dalo. Mimovoľne tak rastúcu paniku ešte viac vystupňovali. Aj vtedy na tom mnoho ľudí prišlo o peniaze. Títo ľudia sa potom pridávali na stranu kritikov a šírili nedôveru voči Bitcoinu. Môžeme dodať len jedno, kto kúpil na úplnom peaku 2013 a počkal 4 roky, mohol predať za dvadsaťnásobok. Ak by ste nakúpili Bitcoin na ATH v roku 2013 za 4 000 eur, mohli by ste ho v roku 2017 predať za 75 000 eur.

Graf Tetheru (USDT)

Skôr, než tento pozitívne ladený článok uzavrieme, poďme sa ešte pozrieť na jeden príklad, na ktorom je vidieť relatívna zanedbateľnosť terajšieho prepadu. Pozrime sa na situáciu z opačného konca. Namiesto na graf Bitcoinu oproti americkému doláru sa pozrime na graf USD oproti Bitcoinu.

Preto, lebo Tether bol pomerne stabilný, hoci nedávno výrazne zakopol, si vystačíme s grafom tohto stablecoinu. USDT, ktorý v minulosti dlhodobo držal kurz veľmi blízko 1:1 k doláru, oproti Bitcoinu prudko klesal v časoch, kedy Bitcoin rástol. Keď na BTC prišiel downtrend, Tether rástol. Ak by bol tohtoročný pád skutočne taký dramatický, ako sa zdá, malo by to byť vidieť na kurze USDT. Pozrime sa na to.

Ako vidíte, aj keď sa meny prehodia, tohtoročný pád vôbec nevyzerá desivo. Vlastne je celkom normálny. V percentách je to síce vysoké číslo, ale toto vyjadrenie situácie je relatívne, pretože vždy sa počíta k určitému východiskovému stavu.

Záver

Ako sme si ukázali, doterajší tohtoročný pád je takpovediac zanedbateľný, akonáhle sa na vec pozrieme s trochou odstupu. V roku 2015 bola situácia veľmi podobná, investori si prešli panikou a depresiami. Mnohí z nich z trhu odišli v strate a pridali sa k prejavom skepsy a nenávisti k BTC. Kto však vtedy nestratil nádej a zachoval si pevnú vôľu, mohol sa o ďalšie dva roky radovať.

Koľko mesiacov či rokov si budeme musieť počkať tentokrát, nie je až také dôležité. Dôležitejšie je nestratiť dôveru v potenciál kryptomien. Oproti ATH sme dnes v 80 % prepade, ale oproti low roku 2015 je Bitcoin približne 2 000 % v pluse. Čo na to hovoríte? Dajte nám vedieť do komentárov.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.