- Európska únia zavádza regulačný rámec MiCA.
- Bude upravovať pravidlá pre spoločnosti, ktoré poskytujú služby spojené s kryptomenami.
S rastom popularity kryptoaktív na Slovensku a aj vo svete silneli snahy o ich väčšiu kontrolu, ktoré vyvrcholili prijatím komplexného regulačného rámca The Markets in Crypto-Assets Regulation, tzv. MiCA.
Ním Európska únia stanovila jasné predpisy, ktorých cieľom je zvýšiť transparentnosť nakladania s kryptoaktívami, pôsobiť proti vzniku ekonomických a spotrebiteľských škôd či podvodov a tiež zjednotiť ich fungovanie naprieč krajinami. Odborníci z advokátskej kancelárie Highgate Law & Tax oceňujú zlepšenie podnikateľského aj klientskeho komfortu, varujú však pred drastickými postihmi pri nerešpektovaní záväzných pravidiel.
Kryptoaktíva momentálne vlastní vyše pol miliardy ľudí a približne 300-tisíc Slovákov. Bitcoiny aj ostatné virtuálne meny sa po novom budú regulovať podobne ako bankový sektor, pričom ustanovenia MiCA o rizikových stablecoinoch nadobúdajú účinnosť 30. júna a celá regulácia bude platná od 31. decembra.
MiCA je pre budúcnosť digitálneho finančného sveta veľmi dobrou správnou a zásadným krokom vpred. Na Slovensku sme doteraz žili vo vákuu, kde bola regulácia minimálna,” hovorí advokát a odborník Highgate Law & Tax na finančnú reguláciu Peter Varga.
Regulácia však nesie so sebou podľa neho aj veľa nášľapných mín v nejednotnom výklade práva a v rozdielnych pravidlách v rôznych štátoch pri cezhraničných transakciách.
MiCA je postavená na princípoch regulácie cenných papierov a prináša komplexný rámec pre trh s kryptoaktívami v EÚ. Aplikáciou zásad, ktoré sa používajú v tradičnej finančnej regulácii, vytvorila jednotné prostredie, v ktorom budú môcť poskytovatelia služieb kryptoaktív voľne pôsobiť v rámci celého kontinentu bez potreby samostatných licencií v každom členskom štáte.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kryptomeny budú pod dohľadom Národnej banky Slovenska
Doteraz klienti pri emisii tokenov na Slovensku a ich distribúcií v iných krajinách museli spoznávať reguláciu každého štátu. MiCA by mala prostredníctvom pasportizácie tento nekomfort do významnej miery eliminovať a priniesť vyššiu mieru predvídateľnosti a stability.
Regulácia celkovo zároveň konečne umožňuje využívanie technológie DLT pri vytváraní klasických finančných nástrojov, akými sú akcie alebo dlhopisy, aj keď v podmienkach Slovenska na to ešte nie je pripravená infraštruktúra,” objasňuje Varga.
Jednou z nevýhod MiCA je podľa neho fakt, že zatiaľ neadresuje decentralizované financovanie (DeFi), ani neupravuje NFT, čo môže spôsobiť viaceré nejasnosti a otázky.
Kým doteraz mohli obchodníci poskytujúci služby kryptoaktív na Slovensku podnikať viac-menej voľne, po novom dostanú licenciu až na základe splnenia viacerých podmienok. Preukázať pritom budú musieť nielen svoju kapitálovú pripravenosť, ale aj dôsledné dodržiavanie zásad obozretného podnikania.
MiCA pre spoločnosti, najmä startupy, podnikajúce v tejto oblasti tiež prinesie aj zvýšenie byrokracie a nákladov.
Ide nielen o náklady spojené s finančným vykazovaním, účtovníctvom a poradenstvom. Firmy poskytujúce služby v oblasti krypta budú musieť spĺňať prudenciálne požiadavky, požiadavky na organizáciu a riadenie spoločnosti, ale zároveň budú musieť byť aj dostatočne transparentné voči verejnosti. Toto všetko by však mohlo a malo byť vyvážené výhodami prístupu k jednotnému európskemu trhu a vyššej dôveryhodnosti zo strany spotrebiteľov,” povedal Varga.
Na dodržiavanie nariadenia MiCA u nás dohliadne Národná banka Slovenska (NBS). Tá bude v súlade s ním oprávnená udeľovať nielen povolenie emitentom tokenom viazaných na aktíva a poskytovateľom služieb kryptoaktív, ale zároveň aj sankcionovať porušenie povinností z neho vyplývajúcich.
Za podnikanie bez povolenia podľa MiCA hrozia v prípade fyzickej osoby maximálne správne pokuty vo výške 700-tisíc eur a v prípade právnickej osoby až päť miliónov eur,” upozorňuje Varga.
Pri niektorých porušeniach u právnickej osoby môžu pokuty dosiahnuť podľa neho výšku aspoň tri až 12,5 percenta celkového ročného obratu, ako aj maximálne správne pokuty vo výške aspoň dvojnásobku sumy dosiahnutých ziskov, alebo strát, ktorým sa v dôsledku porušenia zabránilo.