- Kryptomeny potrebujú podporu aj od politikov.
- Zabezpečilo by to rýchlejšiu adopciu medzi ľuďmi.
- Trump sľuboval pozitívny prístup, počkáme si však na konkrétne kroky.
Kryptomeny boli podstatnou súčasťou volebnej kampane v prezidentských voľbách v USA. Donald Trump vo svojej kampani opäť pritiahol pozornosť aj do sveta kryptomien. Nedávno sľúbil, že ak bude zvolený, vytvorí priaznivejšie prostredie pre kryptomeny v USA. Táto téma sa stáva čoraz dôležitejšou, pretože Spojené štáty sú kľúčovým trhom a regulačným hráčom na globálnej kryptoscéne, uviedol Cointelegraph.
Trump a kryptomeny
Trumpove vyjadrenia vzbudili v kryptokomunite nádej na zmiernenie prísnych regulácií, ktoré mnohí vnímajú ako obmedzujúce pre inovácie a rozvoj. Počas svojho prvého funkčného obdobia bol Trump voči kryptomenám skôr skeptický, čo naznačovali jeho vyjadrenia o Bitcoine a iných digitálnych aktívach. V roku 2019 sa otvorene postavil proti Facebook projektu Libra (neskôr Diem) a vyjadril sa, že digitálne meny môžu ohrozovať stabilitu dolára.
Jeho nová rétorika naznačuje, že s pokračujúcim rozvojom technológií a širším akceptovaním kryptomien sa jeho postoj zmenil a uvedomuje si význam tejto sféry pre budúcnosť americkej ekonomiky. Trumpov sľub o priaznivejšej politike pre kryptomeny zahŕňa aj potenciálne kroky na zjednodušenie regulačného rámca, čo by mohlo výrazne pomôcť podnikateľom aj investorom.
Kryptoburzy a blockchainové firmy čelia v súčasnosti značnej právnej neistote, keďže regulačné orgány ako SEC (Komisia pre cenné papiere a burzy) pristupujú k digitálnym aktívam nejednotne. Silnejšia podpora zo strany vlády by im mohla uľahčiť podnikanie, a tým prilákať viac zahraničných projektov a talentov do Spojených štátov.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Možné riziká
Trumpova politika zostáva nevyspytateľná a nebolo by prekvapujúce, keby opäť zmenil názor v prípade, že by kryptomeny začali ohrozovať tradičný finančný systém alebo ekonomiku. Trump, tiež známy protekcionizmom, by mohol podporiť len tie aspekty kryptopriemyslu, ktoré považuje za prospešné pre národné hospodárstvo, a súčasne klásť dôraz na dolár ako hlavné svetové platidlo.
Donald Trump je kontroverzný americký politik a podnikateľ, známy svojím populistickým a nekonvenčným štýlom. Ako prezident (2017–2021) presadzoval tvrdú imigračnú politiku, protekcionistické ekonomické opatrenia a skeptický prístup k medzinárodným dohodám, čím polarizoval verejnosť, ale posilnil lojalitu medzi svojimi stúpencami. V úrade bude pôsobiť ďalšie 4 roky.
Prípadné uvoľnenie regulácií by mohlo spôsobiť pozitívny nárast cien kryptomien a zvýšiť dôveru investorov v americký kryptotrh. Voľnejší regulačný rámec by tiež mohol povzbudiť tradičné finančné inštitúcie, aby začali aktívnejšie skúmať možnosti blockchain technológií a kryptomien. Trumpova podpora by navyše mohla prispieť k posilneniu Spojených štátov ako svetového lídra v tejto oblasti.
USA mohli konkurovať napríklad Hongkongu či Singapuru, kde vlády prijali prístup naklonený inováciám v kryptosektore. Trumpov návrat k moci teda prináša kryptokomunite nádej na priaznivejšiu budúcnosť, no zároveň pripomína nevyhnutnosť počítať s rizikami, ktoré môže priniesť nepredvídateľný vývoj na regulačnom poli.