Kryptomeny čelia novému podvodu. Na toto si dávajte pozor

  • Kryptomeny si vyžadujú pozornosť.
  • Ohrozuje ich nový malvér od hackerov.
  • Severná Kórea je touto organizovanou činnosťou známa.
Novinky Kryptomeny si vyžadujú ochranu
Kryptomeny si vyžadujú ochranu. Zdroj: shutterstock.com/Farion_O/Mehaniq
Okazio PCKvakomat mobil

Kryptomeny sú ešte vždy pomerne novou oblasťou, ktorú ohrozuje množstvo podvodov. Investori by si tak mali dávať pozor.

Severná Kórea je už dlhé roky známa svojou kybernetickou aktivitou. Opäť sa pripomína, pričom jednou z najznámejších skupín hackerov pôsobiacich pod jej vedením je skupina BlueNoroff. Za cieľ si určili získavať finančné prostriedky prostredníctvom vysoko prepracovaného malvéru, píše Cointelegraph.

Nové útoky na kryptomeny

Nedávne správy poukazujú na to, že BlueNoroff vyvinuli nové techniky, ktoré ešte viac zvyšujú ich schopnosť obchádzať bezpečnostné opatrenia. Sú schopní kompromitovať kryptomenové peňaženky a účty. BlueNoroff sa špecializuje na cielené útoky na kryptomenové burzy a startupy, pričom využíva taktiky, ktoré obchádzajú tradičné bezpečnostné systémy.

Nový malvér napáda platformy a aplikácie spojené s kryptomenovými transakciami. Týmto spôsobom môžu hackeri presmerovať alebo odcudziť finančné prostriedky s minimálnou pravdepodobnosťou, že si obete útoku okamžite uvedomia, že sa stali cieľom. Malvér často prichádza vo forme infikovaných príloh v e-mailoch alebo ako falošné aplikácie a softvérové aktualizácie. Na prvý pohľad pôsobia bezpečne.

Keď sa dostane do systému, sleduje transakcie a v kritických momentoch mení adresu peňaženky. Na tú potom posiela kryptomeny. Takto hackeri získavajú plnú kontrolu nad transakciou. Tento prístup tvorcovia dimenzovali tak, aby zvládol úspešné odcudzenie veľkých objemov prostriedkov. A to bez nutnosti priameho prístupu do samotnej peňaženky obete.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zdroj príjmov pre severokórejský režim

Kybernetické útoky na kryptomeny sú pre Severnú Kóreu lukratívnym zdrojom príjmov, ktoré často využíva na financovanie svojho jadrového programu a ďalších vojenských aktivít. Medzinárodné sankcie proti krajine obmedzujú jej prístup k finančným zdrojom, a tak kryptomenové krádeže predstavujú efektívnu alternatívu na získavanie financií.

Čo je to malvér?

Malvér je škodlivý softvér navrhnutý s cieľom poškodiť, infikovať alebo získať neoprávnený prístup k systémom a dátam. V prípade kybernetických útokov na kryptomeny slúži malvér na krádež finančných prostriedkov či citlivých informácií. Často sa šíri prostredníctvom falošných e-mailov, infikovaných príloh alebo podvodných aplikácií. Moderný malvér dokáže napríklad meniť adresy kryptomenových peňaženiek v transakciách, čím presmeruje peniaze priamo k útočníkovi.

Skupina BlueNoroff, spolu s ďalšími severokórejskými kybernetickými jednotkami, funguje pod vedením tajných služieb. Svoje aktivity si systematicky plánujú tak, aby maximalizovali zisky. Odborníci na kybernetickú bezpečnosť odporúčajú zvýšenú opatrnosť pri manipulácii s kryptomenami vrátane dvojfaktorového overovania a používania len dôveryhodných platforiem.

Máte skúsenosť s malvérom?

Investície do prevencie sú pre kryptomenové firmy kľúčové, keďže riziko kybernetických útokov neustále rastie. S rozvojom kryptomenového trhu bude pravdepodobne stúpať aj aktivita hackerov. Firmy by tak mali prispôsobiť svoje bezpečnostné stratégie, aby dokázali čeliť hrozbám, ako je BlueNoroff.

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.