Kryptomenový trh je manipulovaný, tvrdí SEC

  • Kryptomenový trh je podľa vyšetrovania manipulovaný.
  • To môže podstatným spôsobom znížiť jeho dôveryhodnosť.
  • Zároveň to môže spôsobiť cenové prepady.
Novinky Kryptomenový trh je vraj manipulovaný
Kryptomenový trh je vraj manipulovaný. Zdroj: shutterstock.com/Tada Images
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Nedávne vyšetrovanie americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) sa zameralo na kryptomenový trh. Výsledky odhalili rozsiahlu schému manipulácie na kryptotrhu, ktorá zahŕňala množstvo známych digitálnych aktív. Toto vyšetrovanie poukazuje na pretrvávajúce obavy z manipulácie cien a nedostatočného dozoru nad kryptomenovým sektorom. Správa od SEC prináša konkrétne dôkazy o využívaní robotov, falošných správ a podvodných účtov na manipuláciu cien a na podvádzanie investorov.

Vyšetrovanie SEC

Tieto praktiky sa používali na vyvolanie umelých cenových výkyvov, ktoré prilákali nič netušiacich obchodníkov. To následne umožnilo manipulátorom získať značné zisky. Kryptomenový trh sa tak stáva priestorom, ktorý vyvoláva určité pochybnosti, minimálne jeho časť.

Podľa SEC boli falošné účty a roboty navrhnuté tak, aby masívne zverejňovali nákupné príkazy a falošné správy, čím ovplyvnili trhovú dôveru. Ceny kryptomien sa po uverejnení týchto správ prudko menili, pričom manipulátori následne predávali svoje aktíva s vysokými ziskmi. Tento jav, známy ako „pump and dump”, sa stal bežnou taktikou v kryptomenách, kde neexistujú prísne pravidlá na ochranu investorov. Schéma bola zameraná najmä na menej známe kryptomeny, ktoré nemajú takú vysokú likviditu ako Bitcoin alebo Ethereum, a sú teda ľahšie ovplyvniteľné.

SEC v rámci vyšetrovania identifikovala viaceré spoločnosti a jednotlivcov, ktorí sa podieľali na manipulácii a vytváraní falošných príkazov. V reakcii na tento incident plánuje posilniť regulačné opatrenia, ktoré by zahŕňali zavedenie nových nariadení na monitorovanie obchodovania a prevenciu podobných praktík.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kryptomenový trh sa môže zmeniť

Komisia tiež plánuje implementovať nástroje na sledovanie aktivity robotov a analyzovať podozrivé obchodné vzory, čo by mohlo pomôcť odhaliť manipulácie ešte predtým, než spôsobia značné škody.

SEC

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) je nezávislá federálna agentúra Spojených štátov, ktorá dohliada na reguláciu cenných papierov a finančných trhov. Jej úlohou je chrániť investorov, zabezpečiť spravodlivosť trhu a zabrániť podvodom. SEC sleduje obchodné aktivity na trhoch, vyžaduje transparentné informácie od verejných spoločností a zabezpečuje dodržiavanie zákonov proti manipulácii. SEC hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní integrity finančných trhov a podporovaní dôvery investorov.

Tento krok SEC nasleduje po viacerých varovaniach od odborníkov na blockchain a kryptomeny, ktorí už dávno upozorňujú na potrebu regulácie. Manipulácie môžu totiž výrazne podkopať dôveru v kryptomeny a odradiť nových investorov, ktorí sa obávajú podvodov. Predstavitelia SEC vyjadrili odhodlanie posilniť transparentnosť trhu a zabezpečiť, aby všetci investori mali rovnaké podmienky.

Podľa analytikov môže byť táto iniciatíva SEC zásadná pre rozvoj bezpečného a transparentného kryptomenového prostredia. Mnoho regulačných orgánov po celom svete sleduje tento prípad s cieľom zvážiť prijatie podobných opatrení. Tým, že SEC prichádza s konkrétnymi krokmi, môže nielen obmedziť manipuláciu, ale aj zvýšiť legitimitu kryptomenového trhu. Predovšetkým v očiach verejnosti a regulátorov.

Tento zásah zároveň poukazuje na potrebu prísnejších regulačných rámcov, ktoré by mohli poskytnúť vyššiu mieru ochrany pre individuálnych aj inštitucionálnych investorov. A to práve v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom sektore.

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.