- Slovákom stúpol čistý príjem len o 1 % od roku 2012.
- Inflácia spôsobila, že rast nominálnej mzdy sme nepocítili.
- Slovensko dominuje v štatistikách na chvoste EÚ.
Aj keď sa to na prvé počutie nemusí zdať ako realita, Slováci skutočne premrhali dekádu a zarábame rovnako ako pred 12 rokmi. Ako uvádza správa Pravda, Európsky štatistický úrad zverejnil platy v hrubom spolu s bonusmi naprieč krajinami Európskej únie (EÚ), kde sa nachádzame na chvoste rebríčka.
Slovensko na chvoste EÚ
Z hľadiska priemernej nominálnej mzdy v hrubom vyjadrení sme 6. najhorší s hodnotou 1 583 eur. Za nami sa nachádza Poľsko (1 505 eur), Rumunsko (1 478 eur), Grécko (1 418 eur), Maďarsko (1 408 eur) a Bulharsko (1 125 eur). Nikoho zrejme neprekvapí, že najviac zarábajú v Luxembursku (6 755 eur), Dánsku (5 634 eur) a Írsku (4 890 eur).
Za rok na Slovensku stúpla mzda o 10 %, no výrazne zaostávame za priemerom v hodnote 3 155 eur. Podľa Štatistického úradu SR priemerná mzda v roku 2023 u nás dosahovala 1 430 eur a rok predtým len 1 304 eur. Takže z tohto hľadiska vyzerá všetko v poriadku a príjem Slovákov rastie. Opak je však pravdou.
Na to, aby sme skutočne vyjadrili, či viac zarábame, potrebujeme reálnu a nie nominálnu mzdu.
- Nominálna mzda je mzda vyjadrená v bežných peniazoch, teda suma, ktorú človek reálne dostane na výplatnej páske. Neberie do úvahy zmeny cien alebo infláciu, a teda priamo vyjadruje len počet peňazí, nie ich hodnotu.
- Reálna mzda je mzda očistená o infláciu, ktorá zohľadňuje kúpnu silu. Ukazuje, koľko tovarov a služieb si možno za túto mzdu kúpiť, čím vyjadruje skutočnú hodnotu príjmu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slováci zarábajú rovnako ako pred 12 rokmi
Na základe nedávnej správy denníku Trend ekonomická politika Slovenska zlyhala na plnej čiare. Údaje o čistom priemernom príjme upravenom na základe parity kúpnej sily hovoria jasne. Slováci majú rovnaký príjem ako v roku 2012. Za posledných 12 rokov sa totiž priemerný čistý plat na zvýšil len o 1 %. Pre porovnanie, v Česku sa zvýšil o 56 %, Poľsku o 83 %, v Bulharsku o 115 % a v Rumunsku o 181 %.
Slovensko dominuje v každej štatistike na konci rebríčka. Finančný majetok domácností dosahuje len 44 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najmenej zo všetkých členských krajín EÚ. V kombinácii s nulovým rastom reálnej mzdy je to naozaj veľký problém.
Ako sme si v úvode článku ukázali, hrubé nominálne mzdy Slovákov z roka na rok rastú, no o čistých mzdách sa to už povedať nedá. Inflácia spôsobila, že rast nominálnej priemernej mzdy sme vôbec nepocítili. Dokonca sme opäť v tejto štatistike bezkonkurenčne najhorší. Čistý ročný príjem Slováka dosahuje len 10 777 eur.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: