Krutá pravda o svetových ropných magnátoch. OPEC čaká nepríjemný osud

Ekonomika OPEC stratí geopolitický vplyv
OPEC stratí geopolitický vplyv. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Éra ropy a zemného plynu sa pomaly, ale iste blíži ku koncu. Klimatické zmeny prinútili vlády, spoločnosti aj bežných ľudí hľadať alternatívne formy energie, ktoré zabezpečia udržateľný rozvoj a znížia emisie. Najbohatšie krajiny, ktoré dlhé roky profitovali zo svojich zásob ropy už nebudú pre svet také životne dôležité. Význam spoločenstva OPEC sa postupne bude vytrácať, no na scénu prichádzajú úplne iné krajiny, ktoré budú kľúčové pre modernú globálnu energetiku.

OPEC má pod palcom 40 % svetovej produkcie ropy

OPEC, organizácia krajín vyvážajúcich ropu je združenie krajín, ktoré majú pod kontrolou dve tretiny zásob ropy na zemi. Produkcia ropy zo štátov združených v OPEC tvorí viac ako 40 % z jej celosvetovej produkcie. Mnohé krajiny sveta sú existenčne závisle od dovozu ropy z krajín OPEC, preto jej členovia majú veľmi významný geopolitický vplyv na globálny svet.

Členmi OPEC sú v súčasnosti Alžírsko, Angola, Irak, Irán, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Venezuela.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Zelená energia ropu nepotrebuje

Prechod na zelenú energiu spôsobí to, že závislosť na krajinách vyvážajúcich ropu poklesne. Avšak druhá strana mince je taká, že v globálnom svete sa vytvorí nová závislosť a to na krajinách, ktoré dominujú v produkcií iných surovín, ako informuje Wall Street Journal.

Napriek tomu, že ekologické zdroje energie ako vietor, slnko alebo voda sú, dá sa povedať, zadarmo. Na ich využitie sú nevyhnutné zariadenia, ktoré tieto prírodné zdroje premieňajú na energiu, ukladajú ju do batérií a prenášajú ju. Tieto zariadenia využívajú nerastné suroviny, ktoré sú na zemi omnoho viac koncentrovanejšie ako ropa či zemný plyn. Kľúčovými strategickými surovinami v energetickom priemysle budúcnosti je meď, kobalt a lítium.

  • Konžská demokratická republika, ktorá sa v minulosti nazývala Kongo je druhý najväčší štát afrického kontinentu. Na jej území sa nachádza až 43 % zo svetových ložísk kobaltu.
  • Argentína zaberá 34 % zo svetových zásob lítia.
  • Čile má 30 % podiel na svetových zásobách medi.
  • Indonézia sa pýši 19 % podielom svetových zásob niklu.

V súčasnom energetickom svete, ktorému dominuje ropa a zemný plyn má Saudská Arábia ako najväčší ropný magnát len 12 % podiel na svetovej produkcií ropy. A Rusko ako najväčšia zásobáreň zemného plynu, má podiel na svetovej produkcií 16 %.

Zelená energia zamieša karty vo význame svetových energetických mocností. Avšak budúce energetické suroviny nie sú priamo palivom. V prípade nedostatku konkrétnej suroviny z akýchkoľvek geopolitických dôvodov, by bolo možné danú surovinu nahradiť inou, drahšou alternatívou.

„Stúpli by náklady na elektromobily, bolo by ťažšie realizovať projekt veternej energie na mori, ale nikto nebude stáť v rade, aby naplnil svoje auto meďou,” Daniel Yergin, energetický historik.

Prečítajte si aj: Centrále banky celého sveta zmáha strach a obavy

Anycoin pc bannerKvakomat mobil
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.