- Bezproblémové riešenia konsolidácie sa skončili.
- Slovensko potrebuje ušetriť 2,3 miliardy eur.
- Bez radikálnych škrtov v dôchodkoch sa to nepodarí.
Sociálni partneri majú iné nápady
Odbory a zamestnávatelia navrhujú alternatívne riešenia.
Zamerať sa na efektívnejší výber daní a boj s daňovými únikmi. Skôr sa zamerať na zdanenie majetkových daní a environmentálnych daní,” navrhuje hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.
Zamestnávatelia zase tvrdia: “Slovensko potrebuje štíhly štát, nie vyššie dane,” hovorí Miriam Filová z Asociácie zamestnávateľských zväzov. Zamestnávatelia by sa vedeli zmieriť so škrtami v sociálnych výdavkoch či rušením benefitov ako sú vlaky zadarmo.
Demografická časovaná bomba
Situáciu komplikuje aj demografický vývoj. Slovensko čelí rastúcim výdavkom v dôsledku nepriaznivého demografického vývoja, čo vytvára dodatočný tlak na verejné financie, upozorňuje správa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
K negatívnemu dlhodobému výhľadu verejných financií prispieva očakávaný nárast výdavkov citlivých na starnutie populácie. Paradoxne, vláda nedávno zvýšila 13. dôchodky, čo podľa odborníkov z RRZ zhoršilo dlhodobú udržateľnosť verejných financií na horizonte 50 rokov o 0,38 % HDP ročne.
Začína sa boj o úspešnú konsolidáciu
Vláda zatiaľ dlhodobo odmieta šetriť na 13. dôchodkoch či iných sociálnych opatreniach. Minister Kamenický však naznačuje, že tvrdé rozhodnutia sú nevyhnutné.
Kľúčové je: Bez zásahu do najväčších výdavkových položiek štátu – mzdy štátnych zamestnancov a dôchodky – sa konsolidácia jednoducho nepodarí. Čas na populistické riešenia sa končí a najbližšie mesiace ukážu, či bude mať vláda odvahu prijať nepopulárne, ale nevyhnutné opatrenia.
Ak nie, slovenské verejné financie zostanú v pásme vysokého rizika a problém sa len presunie na budúce generácie.