Krutá konsolidácia alebo kolaps: Slovensko musí škrtať dôchodky, inak skrachuje

  • Bezproblémové riešenia konsolidácie sa skončili.
  • Slovensko potrebuje ušetriť 2,3 miliardy eur.
  • Bez radikálnych škrtov v dôchodkoch sa to nepodarí.
Ekonomika Konsolidácia musí zasiahnuť aj dôchodky
Konsolidácia musí zasiahnuť aj dôchodky. Zdroj: ChatGPT
Bitcoin hyper PCCoinfactory mobil baner

Konsolidácia verejných financií na Slovensku čelí veľkej prekážke – ak vláda nechce siahnuť na najväčšie výdavkové položky štátu vrátane dôchodkov, bude mimoriadne ťažké nájsť ďalšie 2,3 miliardy eur. Na to upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a analytici po tom, ako minister Ladislav Kamenický priznal, že konsolidácia bude drahšia, ako si pôvodne predstavovali.

Konsolidácia núti vládu k nepopulárnym opatreniam

Minister financií už neskrýva, že bezproblémové riešenia sa minuli.

Akonáhle nemáte dostatok opatrení napríklad na príjmovej stránke, budete musieť na výdavkovej stránke šetriť nato, aby ste mali vôbec nejaký rozpočet,” povedal Kamenický, informuje STVR.

Deficit štátneho rozpočtu má v roku 2026 klesnúť na 4,1 percenta HDP. Na dosiahnutie tohto cieľa potrebuje vláda opatrenia za viac ako 2,3 miliardy eur. Analytici však varujú, že štát chce šetriť ešte viac – až o 400 miliónov eur nad nevyhnutnú úroveň.

Slovensko prehlbuje deficit rozpočtu

Slovensko prehlbuje deficit rozpočtu. Zdroj: ChatGPT

Kde sú najväčšie peniaze? V dôchodkoch

Najväčšie výdavkové položky štátu sú mzdy, ktoré vypláca štát verejným zamestnancom,” vysvetľuje analytik Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. „Potom je to sociálna sféra, vrátanie dôchodkov. To je jednoznačne najväčšia výdavková položka krajiny.”

Bez siahnutia na tieto dve oblasti bude podľa odborníkov mimoriadne ťažké nájsť potrebný objem úspor. Práve dôchodkový systém predstavuje najväčšiu jednotlivú položku slovenského rozpočtu.

Konsolidácia v praxi: Čo už platí

Vláda už zaviedla niekoľko opatrení. Od 1. januára 2025 nadobudne účinnosť séria zmien v rámci tzv. konsolidačného balíka na Slovensku, vrátane zvýšenia DPH na 23 % a zavedenia novej 24 % dane pre veľké firmy. Pribudla celkom nová transakčná daň a zvýšila sa aj „daň z cukru”.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.