Kríza v EÚ bude dlhá a zapíše sa do histórie! – Paolo Gentiloni

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vznik novodobej ekonomiky sa datuje niekde na rozhranie 19. a 20. storočia. Za posledných viac ako 100 rokov sa toho vo svete financií veľa nezmenilo. Aj naďalej sa tlačia nové peniaze. Bohatší sú ešte bohatší a peniazu vládnu svetu. Skončí sa niekedy tento „chaos”?

Od začiatku 20. storočia svet prešiel niekoľkými veľkými finančnými krízami. Môžeme identifikovať niekoľko rôznych cyklov. Prvým je cenový rast a nádej. V tomto období všetko rastie, nezamestnanosť klesá na úroveň okolo 0 až 5 %, firmám sa darí, zisky rastú. Takýto vývoj svetovej ekonomiky však nemôže pokračovať donekonečna. Pády, krízy a recesie sú prirodzený vývoj na trhu, ktorý tvorí vývoj moderných financií. Počas rastu všetci zarábajú a tešia sa zo ziskov, aby následne počas krízy opäť o všetko prišli. Samozrejme, z pádov v kríze profitujú tí najšikovnejší na úkor slabších jedincov a investorov.

Môže sa táto kríza od iných líšiť?

Už teraz je vysoko pravdepodobné, že najbližšie mesiace zažijeme jednu z najhorších hospodárskych kríz. Možno aj najhoršiu. Európska únia dokonca varuje pred vôbec najhoršou krízu, akú sme kedy zažili. Treba sa báť? Európska únia sa tento rok pripravuje na „recesiu historických rozmerov”, pričom sa očakáva, že pandémia koronavírusu spôsobí pokles ekonomickej produkcie o 7,4 %.

„Európa čelí hospodárskemu šoku, ktorý je najhorší od veľkej hospodárskej krízy,” uviedol v stredu šéf ekonomiky EÚ Paolo Gentiloni. Varoval, že prudký pokles predstavuje hrozbu pre jednotnú menu (EURO) a trh.

„To, že sme v hlbokej kríze, ešte nemusí nič znamenať. To najväčšie utrpenie môže prísť až neskôr,” povedal Gentiloni pre Euronews.

Podľa prognózy komisie bude tento rok na trhu približne 7,7 % pokles. Ide o najväčší prepad od roku 2008. Pokiaľ pandémia bude pokračovať aj počas leta, prepad môže byť dvojnásobne väčší.

Možno ťa bude zaujímať: Vysoká škola tradingu – Produkt, ktorý ťa naučí úspešne obchodovať na burze

Prepad HDP o viac ako 6 %!

Grécko, Taliansko, Španielsko a Chorvátsko sú pripravené na to, aby sa ich ekonomiky v roku 2020 prepadli o viac ako 9 percent. Tieto krajiny sa spoliehajú na cestovný ruch. Ten však je dočasne pozastavený. Dokonca aj európska hospodárska veľmoc Nemecko napriek dobre zvládnutej situácie okolo pandémie očakáva prepad HDP o minimálne 6%.

Šírenie koronavírusu sa spomaľuje vo väčšine členských štátov EU, ktoré v súčasnosti postupne otvárajú svoje ekonomiky. Pandémia poškodila hlavne priemyselnú výrobu, investície, medzinárodný obchod, kapitálové toky a zásobovacie reťazce. Kvôli karanténe a opatreniam skončili milióny ľudí bez práce.

Podľa komisie sa predpokladá, že miera nezamestnanosti v celej EÚ sa zvýši zo 6,7 % v roku 2019 na 9 % v roku 2020, ale potom klesne približne na 8% v roku 2021. Na druhej strane varujú, že ide o orientačné predpoklady. Nezamestnanosť môže bez problémov dosiahnuť aj 20 %.

Prečítajte si tiež

Chamtivosť, arogancia a nie korona môže za príchod krízy! – Ale splatíme to my

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.