Kríza klope na dvere. V rukách to majú centrálne banky

  • Ekonomická kríza môže prísť aj napriek zníženiu úrokovej sadzby.
  • Pokles sadzieb spôsobuje nárast inflácie.
  • Menová politika centrálnych bánk ovplyvňuje ekonomický rast.
Ekonomika Centrálne banky a kríza
Centrálne banky a kríza. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny/Alexandros Michailidis

Ekonomická kríza nemá svoju jednoznačnú definíciu a môže ju signalizovať mnoho makroekonomických faktorov – napríklad ak klesá tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP), alebo taktiež nastal vysoký nepomer medzi dopytom a ponukou na trhu práce. Nezabúdajme na úrokové sadzby a infláciu.

Centrálne banky ako Európska centrálna banka (ECB) a Americká centrálna banka (FED) svojou menovou politikou priamo ovplyvňujú rast ekonomiky. Môžu uplatňovať expanzívnu (pokles úrokovej sadzby), ale aj reštriktívnu (rast úrokovej sadzby) menovú politiku.

To, ako sa vyvíjajú úrokové sadzby vplýva na to, aké je drahé požičiavanie peňazí. Následne sa tieto rozhodnutia centrálnych bánk preklopia aj na spotrebe, pretože tá závisí od dostupnosti peňazí. Potom to pocítia firmy na produkcii a reaguje na to trh práce a HDP. Takže to, ako pracujú banky s úrokovými sadzbami ovplyvňuje aj to, či nastane kríza.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.