Krach reštaurácií a státisícové dlhy. Známy slovenský šéfkuchár sa topí v problémoch

  • Situácia v gastronómii je momentálne mimoriadne náročná.
  • Svoje o tom vie známy slovenský kuchár.
  • Napriek sľubnému začiatku jeden z jeho podnikov vydržal v prevádzke iba jeden rok.
Ekonomika Známy slovenský šéfkuchár sa topí v problémoch
Známy slovenský šéfkuchár sa topí v problémoch. Zdroj: Shutterstock.com/Drazen Zigic, FOTOFILIA Maciej Pazera
BitmarketsKvakomat mobil

Hrivňák sa snažil svoje podniky zachrániť rôznymi opatreniami. „Optimalizovali sme náklady, upravovali menu, hľadali nové riešenia, ale ekonomická realita bola silnejšia,” priznáva šéfkuchár. Medzi hlavné faktory, ktoré prispeli ku krachu, patrili najmä neustále rastúce náklady na prevádzku, vysoké nájomné a zvyšujúce sa ceny surovín.

Napriek podnikateľskému neúspechu zostáva Hrivňák aktívny v televíznom vysielaní, kde naďalej pripravuje svoje kulinárske špeciality pre divákov Telerána. Jeho prípad však poukazuje na pretrvávajúcu krízu v slovenskom gastro sektore, ktorá od pandémie COVID-19 pripravila o živobytie už desiatky podnikateľov.

Veritelia si v konkurzných konaniach prihlásili pohľadávky v celkovej výške stoviek tisíc eur, pričom medzi poškodenými sú aj štátne inštitúcie. Vzhľadom na minimálny zostatkový majetok spoločností je však pravdepodobnosť uspokojenia veriteľov minimálna.

Nelichotivé čísla

Slovenská republika zaznamenala v novembri najvyšší medziročný nárast cien potravín spomedzi všetkých krajín eurozóny. S celkovým nárastom 4,9 % sa o prvé miesto v rámci celej Európskej únie delí s Rumunskom, ako informoval v stredu analytik ČSOB Marek Gábriš.

Ktoré ceny rástli najviac?

Najvýraznejší podiel na zdražovaní mali oleje a tuky, ktorých ceny vzrástli medziročne až o 25 %, čo predstavuje najvyšší nárast v celej EÚ. Významný cenový skok zaznamenali aj mliečne výrobky, syry a vajcia, ktoré zdraželi o viac ako 7 % oproti minulému roku.

Osobitne dramatický bol nárast cien vajec, ktoré zdraželi o 29,4 %, čím sa Slovensko umiestnilo na druhom mieste v EÚ. Podobná situácia nastala aj pri masle, ktorého cena vzrástla o 39,3 %. V oboch prípadoch predbehla Slovensko iba Česká republika, píše portál Aktuality.

Tieto údaje potvrdzujú, že slovenské domácnosti čelia jednému z najvýraznejších cenových nárastov v oblasti potravín v celej Európskej únii.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Anycoin pc bannerFreedum fighter mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.