- Oceliarne U.S. Steel menia po rokoch svojho majiteľa
- Celá akvizícia má hodnotu až 13,61 miliardy eur
Najväčší zamestnávateľ na východnom Slovensku, oceliarne U.S. Steel, mení po rokoch svojho majiteľa. Celú skupinu kupuje japonský oceliarsky koncern, informuje o tom denník Pravda.
Nippon Steel Corporation je štvrtý najväčší výrobca ocele na svete a tak si do svojej zbierky pridáva aj americkú skupinu U.S. Steel, pod ktorú patrí aj košická oceliareň. Celá transakcia má hodnotu až 13,61 miliardy eur.
Japonský koncern vidí potenciál na americkom trhu s oceľou, kde by mohol aspoň čiastočne nahradiť klesajúci dopyt po oceli v jeho domovskej krajine. Zároveň si nákupom aj rozšíri svoje impérium, čo by mu malo pomôcť šplhať sa v rebríčku ešte vyššie.
Dôjde k masívnemu prepúšťaniu?
A čo bude so zamestnancami? Nippon Steel Corporation všetkých ubezpečil tvrdením, že firma aktuálne dodrží všetky záväzky voči zamestnancom. Inými slovami, čo sa týka platných zmlúv, tak tie zostanú bez zmeny.
Podľa analytika Trinity Bank Lukáša Kovandu predaj košickej pobočky U.S. Steel aj napriek vyjadreniu Nippon Steel Corporation potenciálne ohrozuje pracovné miesta ich zamestnancov. Vyjadril sa, že japonský koncern môže znížiť rozsah výroby, čo by viedlo k prepúšťaniu.
Spoločnosť U.S. Steel sa stala terčom záujmu o možnú akvizíciu po tom, ako zaznamenala v niekoľkých štvrťrokoch za sebou pokles zisku aj tržieb. Ponuka na kúpu tu už bola od amerického konkurenta Cleveland-Cliffs. Hodnotu akvizície stanovili na sumu 7,3 miliardy eur, no skupina U.S. Steel ju odmietla ako nepostačujúcu.
Nebola to však zrejme jediná ponuka na kúpu. O košické oceliarne U.S. Steel sa zaujímal aj napríklad český miliardár Pavel Tykač a maďarský petrochemický podnik MOL.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Podnik v Košiciach už funguje takmer tri desaťročia
Ako sme v úvode už spomínali, tak oceliarne U.S. Steel sú najväčším zamestnávateľom východoslovenského regiónu a najväčším výrobcom ocele na Slovensku. Zároveň sú aj najväčším integrovaným výrobcom ocele v strednej Európe.
V roku 1998 VSŽ a United States Steel Corporation založili spoločný podnik pri Košiciach. O dva roky neskôr sa spoločnosť United States Steel Corporation stala 100 percentným vlastníkom košických železiarní.
25. septembra 2007 spoločnosť slávnostne uviedla do prevádzky pozinkovaciu linku č. 3. Vyrábajú sa tam predovšetkým oceľ a plechy, pričom používaná železná ruda pochádza najmä z častí východnej Európy.
Tri vysoké pece pomáhajú k výrobe okolo 3,5 miliónov ton brám ročne. Košické oceliarne zamestnávajú v súčasnosti vyše 8-tisíc pracovníkov a čo sa týka príjmov, na svojej webovej stránke uvádzajú 4,5 miliardy eur.
Prečítajte si aj: Ďalší strašiak pre Slovákov: Vláda chce naplniť kasu týmto novým opatrením