- Najvyšší kontrolný úrad preveril štátne zariadenia, ktoré majú slúžiť v prospech zamestnancov ministerstiev.
- Výsledky kontroly ukázali, že štát využíval vzdelávacie a kúpeľné zariadenie neefektívne a dokonca aj porušoval zákon.
- Zariadenie, ktoré bolo určené na vzdelávanie zamestnancov Ministerstva financií, bolo prevažne využívane na rekreačné účely zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.
- Kúpele, ktoré spadajú pod Ministerstvo vnútra vôbec nevyužívali priestory, na ktoré ministerstvo odkleplo najvyššiu dotáciu.
Národný kontrolný úrad (NKÚ) sa pozrel na zúbok účelovým zariadeniam, ktoré sú v rukách štátu. Jedná sa o kúpeľné, rekreačné či vzdelávacie zariadenia, ktoré hospodária z verejných financií. Ich zriaďovateľmi sú ministerstvá a majú slúžiť v prospech a rozvoj ich zamestnancov. NKÚ pri kontrole zistil závažné nedostatky a pochybenia zo strany štátu. Kontrola prebehla kvôli viacerým podnetom zo strany verejnosti.
Štát neefektívne využíva kúpele a vzdelávacie zariadenia
NKÚ vo svojej tlačovej správe uvádza, že v štátnych zariadeniach, ktoré podrobil kontrole, zistil porušenie rozpočtových pravidiel aj pravidiel finančnej disciplíny. Kontrolóri odhalili nezrovnalosti v účtovníctve a dokonca aj porušenie zákona o verejnom obstarávaní a Zákonníka práce. Taktiež upozornili aj na extrémne neefektívne využívanie kapacít.
NKÚ vyslal svojich kontrolórov do štyroch štátnych zariadení. Jedno z nich patrí pod Ministerstvo financií a to Vzdelávacie a doškoľovacie zariadenie VS- Financie Tatranská Lomnica. Ďalšie tri spadajú pod Ministerstvo obrany, ide o: Kúpeľno- liečebný ústav Arco Trenčianske Teplice, Kúpeľno-rehabilitačný ústav Bystrá v Liptovskom Jáne a v Centrum účelových zariadení v Piešťanoch.
Ministerstvo financií vo svojich zariadeniach porušovalo zákony
Vzdelávacie zariadenie v Tatranskej Lomnici má slúžiť predovšetkým na rozvoj a odbornú prípravu zamestnancov Ministerstva financií. Avšak výsledky kontroly ukázali, že pred pandémiou covid-19 bolo na vzdelávanie zástupcov štátu využitých len približne 15 % kapacít zariadenia a ono vlastne reálne slúžilo zväčša na rekreačné účely zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.
Následne počas pandémie štát využíval priestory v Tatranskej Lomnici ako karanténne zariadenie a neskôr ako útočisko pre utečencov z Ukrajiny. Najväčšie výdavky však malo toto vzdelávacie zariadenie v roku 2019, teda ešte pred vypuknutím pandémie.
Zariadenie v Tatranskej Lomnici šafárilo aj s rozpočtom. Podľa NKÚ „bolo zistené porušenie finančnej disciplíny podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy celkom v sume 44 110,48 eur.” Pričom organizácia porušila pravidlá o verejnom obstarávaní, keď z ponuky dodávateľov nevyberala vždy najlacnejšiu ponuku. Zároveň kontrolóri objavili aj vyplácanie miezd dohodárom nad rámec odmien podľa dohody o vykonaní práce.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ministerstvo vnútra masívne dotovalo poloprázdne kúpele
V prípade troch kontrolovaných zariadení, ktoré spadajú pod Ministerstvo vnútra audítori zistili, že ubytovacie kapacity štát využíval neefektívne a nehospodárne.
Zariadenie v Piešťanoch nebolo pred pandémiou obsadené ani do polovice, no napriek tomu získalo od Ministerstva vnútra najvyššie príspevky. „Kúpeľno-liečebný ústav Arco Trenčianske Teplice vôbec nevyužíval budovu, ktorú bezodplatne získal z rezortu obrany v roku 2008 práve na kúpeľnú starostlivosť, preventívne rehabilitácie a na poskytovanie rekondičných pobytov.”
Kontrola ukázala, že je potrebné pozrieť sa komplexne na štátne účelové zariadenia, spôsob, efektívnosť a hospodárnosť ich využívania. Na základe objektívnych dát zhodnotiť ich prínos a prijať systémové opatrenia na zefektívnenie a stransparentnenie využívania kapacít účelových zariadení,” uviedla podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.
Prečítajte si aj: Exkluzívne: Pozreli sme sa na tiché machinácie s vodou. Plánuje vodáreň tajnú privatizáciu?