Konsolidačné opatrenia kritizujú aj slovenskí zamestnávatelia

  • Zamestnávatelia rozdelili opatrenia do troch kategórií.
  • Celkový konsolidačný balík podľa neho predstavuje značný nepomer medzi príjmami a šetrením.
  • Vláda plánuje znížiť deficit verejných financií do roku 2027 pod 3 % HDP.
Ekonomika Konsolidačné opatrenia kritizujú aj slovenskí zamestnávatelia
Konsolidačné opatrenia kritizujú aj slovenskí zamestnávatelia. Zdroj: Shutterstock.com/Minerva Studio
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vyjadrili nesúhlas s tzv. ozdravným plánom verejných financií, ktorý nedávno predstavila vláda. Podľa nich je plán zameraný najmä na zásadné zvyšovanie príjmov do štátneho rozpočtu, zatiaľ čo výdavky sa znižujú len minimálne.

Vláda plánuje znížiť deficit verejných financií do roku 2027 pod 3 % HDP, pričom zamestnávatelia neboli konzultovaní pri príprave tohto plánu.

Zvolanie mimoriadnej rady

„Až po tom, čo vláda verejne predstavila konsolidačné opatrenia, bola na pondelok (23. 9. 2024) zvolaná mimoriadna Hospodárska a sociálna rada.Takýto prístup považujeme za nekorektný a v rozpore s platnými zákonmi, ako aj so znením Memoranda o spolupráci, ktoré sme pred niekoľkými týždňami podpísali spoločne s premiérom,” uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

 

Upozornil tiež na extrémne náklady priemyslu spojené s dekarbonizáciou a vysokými cenami energií, ktoré sa zvýšia ešte viac v dôsledku nových odvodových povinností. Kiraľvarga zdôraznil, že plán je prevažne zameraný na zvýšenie štátneho príjmu o 2,4 miliardy eur, pričom výdavky sa znižujú len o 670 miliónov eur.

Celkový konsolidačný balík podľa neho predstavuje značný nepomer medzi príjmami a šetrením, pričom prijaté opatrenia môžu negatívne ovplyvniť podnikateľské prostredie a zvýšiť infláciu.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zamestnávatelia rozdelili opatrenia do troch kategórií, a to na zvyšovanie príjmov, podpora podnikateľského prostredia a úsporné opatrenia na výdavkovej strane.

RÚZ apeluje na vládu, aby pri prijímaní legislatívnych opatrení postupovala v súlade so zákonom a dôkladne vyhodnotila všetky dopady na ekonomiku a obyvateľov. Zamestnávatelia očakávajú väčší dôraz na šetrenie na výdavkovej strane rozpočtu, ktoré by podľa nich bolo pre ekonomiku prospešnejšie.

Okazio PCtxb