- Aké sú podmienky registrácie „D chovu“?
- Tejto téme sa venoval agrorezort i Štátna veterinárna a potravinová správa.
Daň z dobytka
Dánsko sa stane prvou krajinou, ktorá od roku 2030 zavedie daň pre chovateľov hospodárskych zvierat za emisie skleníkových plynov. Je to napríklad metán produkovaný kravami, ovcami a ošípanými. Cieľom je znížiť emisie metánu a prispieť k ochrane životného prostredia, uvádza portál SITA.sk.
Cieľom Dánska je znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 70 % (v porovnaní s rokom 1990). Uviedol to minister pre dane Jeppe Bruus.
Od roku 2030 budú dánski chovatelia hospodárskych zvierat platiť daň vo výške 40,32 eur (43 USD) za tonu ekvivalentu oxidu uhličitého. Do roku 2035 sa táto daň zvýši na 100,81 eur. Vďaka 60-percentnému daňovému odpočtu budú však skutočné náklady na tonu začínať na 16,13 eura. Postupne, a teda do roku 2035, stúpnu na 40,32 eura.
V súvislosti so zmenou klímy sa do popredia často dostáva práve oxid uhličitý, no podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru dokáže metán zachytiť až 87-krát viac tepla v priebehu 20 rokov.
Množstvo metánu uvoľňovaného z rôznych zdrojov od roku 2020 prudko rastie. Ide napríklad o skládky, ropné a plynárenské systémy či hospodárske zvieratá. Podľa Programu OSN pre životné prostredie sa živočíšna výroba podieľa približne 32 % na metánových emisiách spôsobených ľudskou činnosťou.
Dánska vláda po mesiacoch celoeurópskych protestov poľnohospodárov proti klimatickým opatreniam dosiahla dohodu s poľnohospodármi, priemyslom a odbormi. Údajne mali viesť k bankrotu.
Dohodu vláda predstavila v utorok. Najväčšia dánska organizácia na ochranu prírody, Dánska spoločnosť na ochranu prírody, označila túto daňovú dohodu za „historický kompromis”.