Koniec nočných môr so splácaním hypotéky. Štát ponúka príspevok, ktorý vám pomôže

  • Štát prispeje až 150 eurami mesačne na zvýšené splátky hypoték.
  • Príspevok získajú ľudia, ktorým narástli splátky po decembri 2022.
  • Príjmový strop pre žiadateľov v roku 2025 je 2 288 eur.
Ekonomika Štát ponúka príspevok, ktorý vám pomôže
Štát ponúka príspevok, ktorý vám pomôže. Zdroj: shutterstock.com/Dmytro Flisak, Semenaka_Maria
Coinfactory PC banertxb

Slovenské domácnosti od januára 2024 získali novú možnosť finančnej podpory. Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie pomáha ľuďom, ktorým výrazne narástli mesačné platby za hypotéky.

Táto nová sociálna dávka reaguje na situáciu, keď stúpajúce úrokové sadzby ohrozujú schopnosť rodín splácať svoje úvery.

Významná mesačná pomoc

Zákon č. 526/2023 Z. z. zaviedol konkrétnu pomoc pre tých, ktorí po refixácii čelia vyšším splátkam. Štát môže prispieť až 150 eurami mesačne, čo pre mnohé rodiny predstavuje významnú úľavu v ich rozpočte.

Nárok na príspevok má každý, kto splní tieto základné kritériá:

  • žije na Slovensku (má tu trvalý alebo prechodný pobyt)
  • zaznamenal zvýšenie mesačnej splátky po 31. decembri 2022 kvôli nárastu úrokovej sadzby
  • figuruje ako dlžník alebo spoludlžník na oprávnenej zmluve o úvere

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny upozorňuje:

Ak na jednej zmluve figuruje viacero oprávnených osôb, príspevok získa len jedna z nich.

Na aké hypotéky sa príspevok vzťahuje?

Nová štátna podpora pre hypotéky rozlišuje tri základné kategórie úverov, ktoré spĺňajú podmienky na získanie príspevku.

Prvú skupinu tvoria klasické hypotéky uzavreté ešte pred začiatkom roka 2024. Tieto úvery museli byť poskytnuté na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti a ich úroková sadzba musela stúpnuť po decembri 2022.

Druhú kategóriu predstavujú refinancované úvery so zvýšenou úrokovou sadzbou. Ide o zmluvy, ktoré dlžníci uzavreli najneskôr do 1. júna 2024. Aj pri týchto úveroch muselo dôjsť k zvýšeniu úrokovej sadzby po konci roka 2022. Dôležitou podmienkou zostáva, že aspoň jeden z pôvodných úverov, ktoré nový úver nahradil, musel slúžiť na kúpu, výstavbu alebo úpravu nehnuteľnosti.

Tretiu skupinu tvoria refinancované úvery bez zvýšenia úrokovej sadzby. Tieto zmluvy museli vzniknúť v období od januára 2023 do mája 2024. Aj v tomto prípade platí, že nový úver musel nahradiť aspoň jeden pôvodný úver, ktorý slúžil na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Kto nemá nárok na dávku?

Ministerstvo práce upozorňuje, že príspevok nemôžu získať ľudia, ktorí refinancovali len spotrebiteľské úvery alebo americké hypotéky bez stanoveného účelu bývania. Táto podmienka má zabezpečiť, aby štátna podpora smerovala skutočne len na úvery spojené s bývaním.

Odborníci odporúčajú žiadateľom, aby si dôkladne skontrolovali svoje úverové zmluvy a overili, či spĺňajú všetky podmienky pre získanie príspevku. V prípade nejasností môžu kontaktovať svoj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý im poskytne bližšie informácie o možnostiach podpory.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.