Koniec nezmyselných poplatkov. Ústavný súd vracia občanom právo na informácie

  • Ústavný súd zrušil poplatky za tzv. mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií.
  • Podnet na zrušenie podalo 33 poslancov z hnutia Progresívne Slovensko.
  • Zákon neurčoval, kedy môžu úrady požadovať poplatok ani v akej výške.
Ekonomika Koniec nezmyselných poplatkov
Koniec nezmyselných poplatkov. Zdroj: shutterstock.com/Ekateryna Zubal, RomarioIen
BitmarketsBitmarkets

Slovenské úrady už nemôžu od občanov vyberať poplatky za vyhľadávanie informácií. Ústavný súd SR zasiahol proti spornej novele infozákona a rozhodol o pozastavení jej účinnosti. Ako uvádza denník Pravda, svoje rozhodnutie zverejnil v Zbierke zákonov v piatok 28. marca.

„Zverejnenie rozhodnutia v zbierke ruší možnosť úradov vyžadovať peniaze za tzv. mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií,” vysvetlil verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Občania tak môžu opäť slobodne žiadať informácie bez strachu z účtov za ich vyhľadávanie.

Ktoré časti zákona súd zrušil?

Ústavný súd konkrétne zasiahol proti dvom odsekom paragrafu 14 a jednej kľúčovej vete. Táto veta umožňovala úradom účtovať poplatky bez jasného vysvetlenia, čo vlastne znamená „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie”.

Súd zároveň zrušil aj ustanovenia o postupe pri určovaní výšky poplatkov a možnostiach obrany proti nim. Podľa pôvodného znenia mohli úrady odmietnuť poskytnúť informácie, ak žiadateľ nezaplatil poplatok do siedmich dní.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Progresívne Slovensko iniciátorom zmeny

Za zrušením kontroverzných poplatkov stojí skupina 33 poslancov z hnutia Progresívne Slovensko. Poslanci podali podnet na Ústavný súd začiatkom marca a žiadali okamžité zastavenie účinnosti novely.

„Vládna koalícia pretlačila novelu infozákona koncom minulého roka napriek výhradám prezidenta Pellegriniho,” pripomenula poslankyňa Lucia Plaváková. Práve ona upozorňovala na problematické časti zákona už počas jeho schvaľovania.

Kritici novely poukazovali najmä na absenciu jasnej definície pojmu „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie”. Zákon neurčoval, kedy môžu úrady požadovať poplatok ani v akej výške.

„Každý žiadateľ o informácie čelil právnej neistote a svojvôli úradov,” upozornila Plaváková. Úrady mohli ľubovoľne rozhodovať, ktoré žiadosti spoplatnia a koľko budú požadovať.

Víťazstvo pre transparentnosť

Rozhodnutie Ústavného súdu znamená významný posun k väčšej otvorenosti verejnej správy. Občania opäť získali právo na prístup k informáciám bez rizika neočakávaných poplatkov.

Dobrovodský zdôraznil, že rozhodnutie súdu platí okamžite. Občania môžu bez obáv využívať svoje právo na informácie, ktoré im garantuje ústava.

Ústavný súd teraz musí rozhodnúť o ústavnosti napadnutých ustanovení. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Ak súd definitívne potvrdí rozpor s ústavou, sporné časti zákona stratia platnosť natrvalo. V opačnom prípade by sa mohli po ukončení konania opäť uplatňovať.

Odborníci však upozorňujú, že aj pri prípadnom obnovení poplatkov bude potrebné jasne stanoviť, čo znamená „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie” a ako určiť spravodlivú výšku úhrady.

Rozhodnutie Ústavného súdu možno označiť za dôležitý krok k posilneniu práv občanov a zvýšeniu transparentnosti štátnych inštitúcií v Slovenskej republike.

Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.