Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

  • Svet sa zbláznil do lacných nákupov z Číny.
  • Európska únia chce regulovať trhoviská, ako je Temu či Shein.
  • Plánuje na ne uvaliť špeciálnu daň alebo poplatok za každý balík.
Novinky Temu a Shein chce regulovať Európska únia
Temu a Shein chce regulovať Európska únia. Zdroj: shutterstock.com/El editorial
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Temu a Shein pobláznili Slovákov. Nakupovanie cez internetové platformy Temu a Shein sa stalo fenoménom posledných rokov. Tisíce ľudí po celom svete využívajú tieto čínske trhoviská, aby nakúpili lacný tovar, ktorý by bol v klasických obchodoch niekoľkonásobne drahší.

Práve preto si aj mnohí Slováci obľúbili nakupovanie u čínskych gigantov. Ultralacné produkty lákajú spotrebiteľov najmä neuveriteľne nízkymi cenami, ktoré sú často len zlomkom toho, čo by zaplatili v bežných obchodoch.

Európska únia sa však na túto nákupnú mániu už nedokáže len tak prizerať a plánuje konať, informoval portál Vosveteit.

Temu a Shein sa nepozdávajú Európskej únii

Európska únia má vážne výhrady voči platformám, ako je populárne Temu, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Temu a Shein narúšajú konkurenčné prostredie

Kľúčovým problémom je najmä to, že čínski producenti dokážu ponúkať mimoriadne nízke ceny vďaka štátnym dotáciám, čo výrazne podkopáva konkurencieschopnosť európskych výrobcov.

Okrem ekonomických dopadov existujú aj závažné pochybnosti o kvalite a bezpečnosti tovaru. Viaceré nezávislé testy preukázali, že produkty z týchto platforiem často nespĺňajú prísne európske bezpečnostné štandardy, čo predstavuje potenciálne riziko pre zdravie spotrebiteľov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako by mohli nákupy zdražieť?

Brusel zvažuje dva hlavné scenáre riešenia vzniknutej situácie. Prvým je zavedenie administratívneho manipulačného poplatku za každý balík, ktorý by platformy museli zaplatiť pri vstupe do EÚ.

Druhou možnosťou je zavedenie špeciálnej dane pre platformy ako Temu a Shein. Kľúčový limit 150 eur zatiaľ zostáva v platnosti, čo znamená, že spotrebitelia by stále mohli nakupovať bez cla. Avšak akékoľvek dodatočné poplatky by platformy s najväčšou pravdepodobnosťou premietli do konečnej ceny produktov.

Ak Európska únia pristúpi k týmto krokom, lacné nákupy z Číny sa stanú podstatne drahšími. Spotrebitelia budú možno nútení vrátiť sa k nákupom od domácich a európskych predajcov alebo si u Číňanov priplatia.

Zaujímavosť

Len do Holandska prichádza denne neuveriteľných 86 400 balíkov z medzinárodného online obchodu. Tieto čísla jasne ukazujú, prečo sa EÚ rozhodla konať a regulovať tento trh.

Hoci definitívne rozhodnutie ešte nepadlo, všetko nasvedčuje tomu, že zlatá éra ultralacných nákupov z Číny sa chýli ku koncu. Slováci by mali byť pripravení na možné zdražovanie už v najbližších mesiacoch. Zatiaľ nevieme, kedy tieto zmeny vstúpia do platnosti a ako výrazne ovplyvnia nákupné správanie spotrebiteľov v Európskej únii.

txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Slovensku hrozí bankrot. Z tigra Európy sa stala myš v pasci

3

Bankový účet navždy zadarmo ponúka až 7 bánk. Slováci si majú z čoho vyberať

4

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

5

10 oblastí, v ktorých je Slovensko najhoršie v rámci EÚ

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.