Konflikt medzi Európskou úniou a týmto prevádzkovateľom sociálnych sieti sa vyostruje

Novinky EÚ podala sťažnosť na Meta
EÚ podala sťažnosť na Meta. Zdroj: shutterstock.com/REC Stock Footage/Vasin Lee
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Európska spotrebiteľská organizácia BEUC a jej členské organizácie z 19 krajín Európskej únie (EÚ) podali sťažnosť na spoločnosť Meta v súvislosti s jej platobným modelom pre sociálne siete Facebook a Instagram. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

Americká spoločnosť dáva používateľom na výber, či súhlasia s používaním svojich osobných údajov alebo draho platia za služby, čo je neférový prístup, uviedla BEUC vo štvrtok. Jej 19 členov preto podalo spoločnú sťažnosť európskej sieti orgánov na ochranu spotrebiteľa.

Meta reagovala na zákaz týkajúci sa personalizovanej reklamy v EÚ bez výslovného súhlasu zavedením možnosti predplatného bez reklám, ale s plateným predplatným pre svoje platformy. Od novembra môžu používatelia zaplatiť mesačný poplatok vo výške najmenej 9,99 eura, ak nechcú, aby sa im na Facebooku a Instagrame zobrazovali reklamy.

Iba tí, ktorí personalizované reklamy akceptujú, môžu siete naďalej používať bezplatne. Sťažovatelia to označili za „agresívny prístup” v zmysle európskeho práva na ochranu spotrebiteľov.

Meta tlačí na svojich užívateľov

Meta vytvára pocit naliehavosti a tlačí spotrebiteľov k rozhodnutiu, ktoré možno nechcú urobiť, priblížila BEUC. Za klamlivý považuje aj spôsob ponuky spoplatnenia.

„Mnohí spotrebitelia si pravdepodobne myslia, že keď sa rozhodnú pre platené predplatné, získajú možnosť šetrnú k ich súkromiu s menším počtom sledovaní a profilovania,” uviedla BEUC. V skutočnosti by sa však ich údaje podľa organizácie stále zhromažďovali a používali na iné účely ako na reklamu.

Prečítajte si aj: Najobľúbenejšie sociálne siete Slovákov možno spoplatnia. Ide pritom o mastnú sumu

Coinfactory PC banertxb

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie