- Slovenský priemysel čelí vážnym problémom.
- Analytici varujú pred dlhodobým vplyvom situácie v Nemecku na slovenskú ekonomiku.
- Čaká sa na zlepšenie, no globálne riziká stále pretrvávajú.
V júni zaznamenala priemyselná produkcia na Slovensku medziročný pokles o 2,4 %, čo podľa Štatistického úradu SR reflektuje výraznú nestabilitu v sektore od začiatku roka, píše SITA.
Hoci produkcia v energetike medziročne vzrástla o viac ako 50 %, nedokázala kompenzovať poklesy v dôležitých odvetviach ako výroba strojov, kovov a dopravných prostriedkov. Až tretina priemyselných odvetví vykázala v júni dvojciferné prepady.
Čo hovorí na pokles analytik?
Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka, najväčší negatívny vplyv mal 20,5-percentný pokles vo výrobe strojov, čo predstavuje takmer dva percentuálne body z celkového poklesu. Výroba kovov klesla o takmer 9 % a výroba dopravných prostriedkov o 3,5 %.
Pozitívom je výrazný rast v energetike, avšak nedokázal vyvážiť poklesy v ostatných sektoroch. Darilo sa tiež ostatnej výrobe a výrobe chemikálií.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Boháček tiež poukázal na slabý dopyt na západoeurópskych trhoch, najmä v Nemecku, čo ovplyvňuje slovenský priemysel už od začiatku roka. Letné mesiace sú navyše sezónne slabšie, čo vytvára tlak na opatrnosť medzi priemyselníkmi.
Obnovenie produkcie v kľúčových výrobných sektoroch, najmä v automobilovom priemysle, by mohlo byť oddialené kvôli ekonomickým trendom a konkurencii z Číny. Očakávame postupné spomalenie rastu v energetickom sektore, čo by mohlo negatívne ovplyvniť celkové priemyselné údaje. Situácia je nejasná a stabilizácia sa pravdepodobne odloží až na začiatok zimy.
Existuje riešenie?
Analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš upozornil, že kľúčový automobilový sektor opäť čelí problémom v dodávateľských reťazcoch, čo môže situáciu ešte viac skomplikovať. Okrem toho, obavy z globálneho ekonomického ochladenia môžu tlačiť Európsku centrálnu banku k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky v septembri, čo by mohlo pomôcť širšiemu ekonomickému oživeniu.
Slovenskému priemyslu by v nasledujúcich mesiacoch mal pomôcť tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce, a očakávané spustenie štvrtého bloku by mohlo zvýšiť atraktivitu a konkurencieschopnosť z pohľadu energetických zdrojov pre ďalšiu expanziu našich priemyselných kapacít.
Ďalší vývoj bude podľa neho silne závisieť na situácii v nemeckej ekonomike, kde sa v júni prekvapivo darilo najmä automobilovému priemyslu.
„Napriek tomu, že nemecký priemysel v porovnaní s predpandemickým obdobím zostáva v defenzíve, otázka štrukturálnych problémov alebo následkov utiahnutej menovej politiky ostáva otvorená. Ak by americký trh ochladol, pre Nemecko a tým aj pre slovenský priemysel by to znamenalo ďalšiu výzvu,” uzavrel Kočiš.
Analytik Tatra banky Andrej Martiška predpovedá, že výraznejšie oživenie priemyselnej produkcie by mohlo prísť až ku koncu roka, s ďalším zlepšením v priebehu budúceho roka vďaka oživovaniu ekonomiky eurozóny a znižovaniu úrokových sadzieb ECB.
„Pozitívne impulzy pre slovenský priemysel môžeme očakávať aj v roku 2026 vďaka novým investíciám, najmä v automobilovom priemysle,” uzavrel Martiška pre agentúru SITA.