Kedysi najväčšia tepelná elektráreň v Československu nadobro skončila. Čo ju nahradí?

  • Koncom marca bola odstavená uhľová elektráreň vo Vojanoch.
  • Za 58 rokov existencie vyprodukovala 170 miliónov MW elektriny.
  • Teraz sa naskytá otázka, čo bude s opusteným areálom.
Ekonomika Vojany sú definitívne zatvorené
Vojany sú definitívne zatvorené. Zdroj: Shutterstock.com/guentermanaus/Wirestock Creators
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tejto uhoľnej elektrárni kedysi patril titul najväčšej tepelnej elektrárne v Československu. Dnes sú jej brány už zatvorené, pričom sa tu naskytá otázka, čo bude na jej mieste stáť. Téme sa venoval portál oPeniazoch.

K ukončeniu výroby elektriny spaľovaním uhlia došlo len nedávno, a to konkrétne 26. marca 2024. Slovenské elektrárne vtedy dali definitívnu bodku za touto etapou, ktorá trvala až 58 rokov. Za tento čas Vojany vyprodukovali 170 miliónov MW elektriny.

Je to v poradí už druhá odstavená uhoľná elektráreň, veď len minulý rok došlo k zatvoreniu uhoľnej elektrárne Nováky s výkonom 266 MW, pričom Vojany mali spoločný výkon 220 MW.

Slovenské elektrárne, v ktorých má EPH nepriamy vlastnícky podiel a spoločnú kontrolu, úplne upustili od spaľovania uhlia a z hľadiska emisií CO2 sa tak zaradili medzi najčistejších výrobcov elektriny v Európe.

Areál, na ktorom stojí táto odstavená elektráreň, je skutočne obrovský, preto stále visí otáznik nad jeho budúcim využitím. Slovenské elektrárne chcú podľa informácií využiť areál na výstavbu obnoviteľných zdrojov alebo batériových úložísk.

Skupina EPH však má teraz za cieľ postupne zatvárať všetky uhoľné elektrárne vo všetkých členských štátoch. Konkrétne 28. marca 2024 prišla na rad nemecká hnedouhoľná elektráreň v Mehrume s celkovým výkonom 690 MW.

Mnoho krajín sa čoraz viac spolieha na energiu z jadra

Mnoho krajín sa čoraz viac spolieha na energiu z jadra. Zdroj: Shutterstock.com/engel.ac

Taktiež ešte v marci stihla skupina EPH zastaviť výrobu elektriny v ďalšej hnedouhoľnej elektrárni v nemeckom Jänschwalde s celkovým výkonom 1 000 MW.

Minulý rok, teda približne v období, kedy bola zastavená výroba elektriny z uhlia v Novákoch, došlo k uzavretiu uhoľnej elektrárne v severoírskom Kilroote.

EPH toto masívne zatváranie elektrární produkujúcich energiu z uhlia argumentuje tým, že ročne ušetrí viac ako 15 miliónov ton emisií CO2.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Prím hrá teraz jadrová energia

Slovensko má úsilie zbaviť sa jadrového paliva dodávaného z ruského Rosatomu ako prejav solidarity voči napadnutej Ukrajine. Doteraz sme ale nemohli nájsť adekvátnu náhradu. Tá sa našla v zámorskej spoločnosti Westinghouse.

Firma Westinghouse nie je v oblasti jadrovej energetiky žiadnym nováčikom, pričom má viac ako 60-ročné skúsenosti. Aby toho nebolo málo, jej technológie sa nachádzajú v takmer polovici všetkých jadrových elektrární na svete.

Aby sa poriadne otestovalo, že toto jadrové palivo bude vhodné aj do reaktorov na Slovensku, ukrajinský Energoatom už s jeho testovaním začal – konkrétne na bloku VVER 440 elektrárne Rivne.

Slovenské elektrárne uzavreli dohodu o dodávkach paliva so spoločnosťou Westinghouse už minulý rok v auguste, avšak pred použitím musí prejsť viacerými procesmi.

To znamená, že jadrové palivo od Westinghouse musí najskôr prejsť procesom licencovania. Tým bude dokázané, že je jeho použitie bezpečné v podmienkach reaktorov Slovenských elektrární.

Prečítajte si aj: Táto európska krajina spustí nový jadrový reaktor

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.