V posledných mesiacoch sme svedkami toho, ako politika americkej centrálnej banky (FED) úspešne funguje. Inflácia v USA výrazne poklesla a je už takmer na svojej cieľovej hladine. Trh práce zostal napriek prísnym opatreniam FED-u aj naďalej silný. Ekonomika v Spojených štátoch rastie aj v ťažkých hospodárskych podmienkach.
Predseda FED-u Jerome Powell od začiatku boja s vysokou infláciou v USA sľuboval „mäkké pristátie.” V súčasnosti všetko nasvedčuje tomu, že ho aj dosiahne. Spojené štáty sa zrejme naozaj dokážu vyhnúť kríze. Ale dokedy?
Ekonomika USA je odolná
„Ekonomický rast nezomiera na starobu, býva zavraždený centrálnou bankou”, zvyknú hovoriť ekonómovia.
Federálny rezervný systém zvýšil od jari minulého roka úrokové sadzby o 5,25 percentuálneho bodu. Mnohí odborníci, ekonómovia, analytici, ale aj široká verejnosť predpovedali, že bezprostredne vypukne hospodárska kríza. No všetky aktuálne makroekonomické ukazovatele potvrdzujú, že opak je pravdou.
Hrubý domáci produkt USA rastie, ekonomika napreduje aj napriek prísnym opatreniam FED-u
Rýchlejší ekonomický rast USA v prvej polovici roka 2023 zlepšuje vyhliadky na dlhšiu hospodársku expanziu. To aj napriek tomu, že Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 20 rokov.
Hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol v druhom štvrťroku 2023 o 2,4 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Tým prekonal nielen očakávania analytikov, ale aj predchádzajúci dvojpercentný rast v prvom kvartáli tohto roka.
Štatisticky teraz kríza nehrozí
Ak by nastala ekonomická kríza počas nasledujúceho polroka, bolo by to veľmi nezvyčajné. Ako informoval Wall Street Journal, ak by stroskotal aktuálny ekonomický rast, ktorý odštartoval v roku 2020, tak by trval len 4 roky. Všetky ekonomické expanzie od roku 1982 trvali v priemere viac ako 8,5 roka.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
FED sa aktuálne snaží potlačiť infláciu a zároveň aj nespôsobiť predčasný začiatok ekonomickej krízy. Tá by mala za bežných okolností nastať až o ďalších 4 až 5 rokov. Po stretnutí členov americkej centrálnej banky šéf FED-u Jerome Powell povedal, že stále viac verí v mäkké pristátie.
„Zatiaľ sme videli začiatok deflácie bez akýchkoľvek skutočných nákladov na trhu práce, to je skutočne dobrá vec”, uviedol predseda Federálneho rezervného systému.
Pandémia ukončila rekordne dlhé obdobie ekonomického rastu
Rekordne dlhá expanzia, ktorá trvala takmer 11 rokov sa neskončila z dôvodu finančnej krízy. Ak by nenastala nečakaná udalosť v podobe pandémie, ekonomický rast by pravdepodobne trval ešte dlhšie ako len do februára 2020.
Predchádzajúcu krízu spôsobilo prasknutie realitnej bubliny v roku 2007 a tú pred ňou technologický krach v 2001, ktorý je známy ako dot.com bublina.
Kríza príde, no môže to trvať ešte roky
Vysoké úrokové sadzby sú dostatočne veľkým dôvodom na spustenie finančného kolapsu. Avšak, keď v marci začali v Spojených štátoch krachovať banky, nákaza sa nerozšírila do celej ekonomiky. To je dôkazom toho, že systém je silný a stabilný.
V súčasnosti už máme najtvrdšie opatrenia v menovej oblasti za sebou. Analytici očakávajú, že rast úrokových sadzieb sa už čoskoro zastaví. Počas nasledujúcich rokov budú úroky znova klesať.
Hrozbou sú aktuálne oneskorené dosahy vysokých úrokových sadzieb. Tie sa na trhu môžu prejaviť ešte v nasledujúcich mesiacoch. Najbližšie obdobie teda ukáže, či to FED so svojou prísnou menovou politikou už prestrelil alebo naopak, či sa americkej centrálnej banke podarí uskutočniť jej sen o mäkkom pristáti a na krízu si teda ešte počkáme.
Prečítajte si aj: Čína sa topí v problémoch. Ohrozuje tým celý svet