Kde je lacnejší byt, v Bratislave alebo Prahe? Odpoveď vás prekvapí

  • V Bratislave aj Prahe sú podobne drahé byty
  • Svoju úlohu hrá aj priemerná výška platov
Ekonomika Byty sú drahé v oboch metropolách
Byty sú drahé v oboch metropolách. Zdroj: shutterstock.com/Rasto SK/Mistervlad
BitmarketsOkazio mobil

Kúpiť si vlastné bývanie je na Slovensku v posledných mesiacoch veľmi zložité. Často je to spojené aj s aktuálne veľmi nedostupnými hypotékami. Ako však dopadlo porovnanie cien bytov v Bratislave a Prahe? Téme sa venoval portál HNonline.

Odpoveď priniesla analýza českej developerskej skupiny Central Group. Aby ste si v hlavnom meste Slovenska mohli dovoliť kúpu bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových, potrebujete 14,9-ročných platov.

Je to vysoké číslo, ale metropola Českej republiky je na tom veľmi podobne. Tam na kúpu bytu s rovnakou rozlohou potrebujete 14,8-ročných platov, takže rozdiel je skutočne zanedbateľný.

Avšak, v prípade Prahy je to značné zlepšenie. Júnové dáta totiž ukazovali sumu 16,6-ročných platov. Analýza totiž pracovala s údajom, že priemerná mzda v Prahe sa pohybuje na úrovni v prepočte 2 429 eur. Český štatistický úrad ale udáva hodnotu 1 753 eur.

Nájsť nové bývanie je v Prahe ľahšie

Nájsť nové bývanie je v Prahe ľahšie. Zdroj: shutterstock.com/Halfpoint

Rozhodne horšie s platmi je na tom Bratislava, kde Štatistický úrad SR uvádza, že priemerná mzda v hlavnom meste Slovenska je 1 403 eur. Druhým rozdielnym bodom je cena za meter štvorcový. V Bratislave stojí približne 3 095 eur, v Prahe je to suma 5 128 eur.

Podľa generálneho riaditeľa siete realitných kancelárií RE/MAX Česko a Slovensko Jana Hrubého v Prahe umocňujú dopyt aj zahraniční klienti, ktorí pracujú v nadnárodných spoločnostiach. Kľúčovým rozdielom je veľkosť oboch miest. Bratislava je totiž menší, užší a špecifickejší trh.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Problémom sú stále predražené hypotéky

Výsledkom aktuálnej situácie je, že predávajúci sú v nevýhodnej pozícii, pretože dopyt po nehnuteľnostiach výrazne klesol. Navyše sa objavili aj prípady, keď množstvo ľudí muselo predať svoje nehnuteľnosti.

Najlepšie sa v súčasnosti predávajú staršie aj novšie dvojizbové a trojizbové byty v krajských mestách. Dokonca dáta ukazujú, že za posledný polrok vzrástla ponuka až o 11 %. Problémom môžu byť developeri, ktorí odmietajú predávať za nižšie ceny.

Z dlhodobého hľadiska budú ceny nehnuteľností rásť, takže hypotéka sa stále oplatí viac ako platenie nájmu. Za posledný rok sme zaznamenali pokles cien nehnuteľností podstatne menejkrát v porovnaní s rastom nákladov na hypotéku.

Ceny nehnuteľností začnú rásť, ale úrokové sadzby budú stále vysoké. Pokles inflácie a aj úrokových sadzieb sa očakáva až počas nasledujúcich dvoch rokov. Dovtedy však bude realitný trh zrejme na vyšších cenách.

Prečítajte si aj: Vysoké ceny nehnuteľností a drahé hypotéky hrajú do kariet nakupujúcim

Best Wallet PCtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.