Každý, kto vlastní „klasický” vodičský preukaz, by sa mal pripraviť na zmenu. Mnohých poteší

  • Vodiči spozornite, blíži sa zmena.
  • Doteraz ste na isté vozidlá potrebovali zvlášť oprávnenie.
  • Teraz vám bude stačiť bežný vodičák.
Novinky Vodičský preukaz čakajú zmeny
Vodičský preukaz čakajú zmeny. Zdroj: shutterstock.com/Anastasija Vujic
BITmarkets BITmarkets

Európska únia chystá nové pravidlá, ktoré sa dotknú každého, kto je držiteľom vodičského preukazu skupiny B. O tejto zmene informuje portál Topspeed.

Hlavnou zmenou je navrhované zvýšenie maximálnej povolenej hmotnosti vozidiel, ktoré môžu vodiči s týmto preukazom riadiť, z 3,5 tony na 4,25 tony.

Táto zmena prinesie výhody najmä vodičom, ktorí majú záujem o požičanie alebo kúpu karavanu, vrátane tých na elektrický pohon, pretože im umožní viesť ťažšie a väčšie modely.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Vodičský preukaz s rozšírenými možnosťami

Zmena má zjednotiť pravidlá pre vodičov v celej Európskej únii, vrátane Slovenska, a má uľahčiť riadenie ťažších vozidiel. Nové pravidlá zvýhodnia predovšetkým začínajúcich karavanistov, ktorí by si chceli vyskúšať cestovanie s bývaním na kolesách.

Nemecký trh s karavanmi, kde je tento štýl cestovania obľúbený, uvítal tento návrh, pretože očakáva, že to uľahčí život nováčikom v tomto druhu cestovania.

Vyššie mýto?

Treba si však uvedomiť, že niektoré pravidlá, napríklad mýtne systémy v rôznych dovolenkových destináciách, zrejme zostanú založené na starom limite 3,5 tony. To by mohlo vodičom ťažších vozidiel priniesť vyššie poplatky a komplikácie.

Podrobnosti a oficiálne potvrdenie týchto zmien sa očakávajú po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať od 6. do 9. júna 2024.

Za bežnú vec hrozí nemalá pokuta

Ako sme vás nedávno informovali v našom článku, mnohí (nielen) Slováci uprednostňujú domáce umývanie svojich vozidiel pred rôznymi komerčnými autoumyvárňami. Má to však jeden háčik.

Zákaz umývania má rôzne podoby

Slovenské obce majú totiž zákony (Všeobecne záväzné nariadenia), ktoré zakazujú umývanie áut na verejných miestach z dôvodov ochrany zdravia a životného prostredia.

Výnimka platí len pre nevyhnutné čistenie skiel, reflektorov, zadných svetiel a evidenčných značiek vozidiel. V prípade porušenia týchto pravidiel nie je výška pokuty pevne stanovená. Závisí od viacerých faktorov ako je miesto a použitie čistiacich prostriedkov.

V závažnejších prípadoch sa môže zásah vyžadovať od okresného úradu alebo orgánov ochrany prírody a v krajných prípadoch môže zasahovať aj štátna polícia alebo súd.

Vo veľkých mestách sa o menšie priestupky stará mestská polícia, kde môže byť pokuta približne 60 eur, no na súde by mohla byť vyššia. Tieto pravidlá sa však vzťahujú hlavne na verejné plochy.

Možno vám to ani nenapadlo, ale doma či na súkromnom pozemku vás môže vyjsť umývanie vozidla ešte drahšie kvôli vysokému vodnému poplatku a riziku znečistenia spodných vôd.

Navyše, je známe, že globálne sa na umývanie áut použije obrovské množstvo vody, ktoré by mohlo pokryť vodné potreby až 33 miliónov ľudí ročne. V Nemecku sa dokonca ručné umývanie aut bez odlučovača oleja na verejných miestach zakazuje.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TopspeedTAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.