- Púšťanie psa na voľno v chránených územiach trestajú pokutou až 3 319 eur.
- Voľný pohyb psov zakazujú v lesoch, poľovných revíroch aj mestských parkoch.
- Majitelia musia psy čipovať, registrovať a platiť za nich daň.
Púšťanie psa na voľno v lese, poľovnom revíri alebo národnom parku môže výrazne zaťažiť peňaženku majiteľa. Pokuta za voľný pohyb psa v chránených územiach dosahuje až 3 319 eur.
Väčšina Slovákov pritom netuší, že ich bežné návyky pri venčení porušujú zákon. Problém nespočíva len v neodstraňovaní exkrementov, ale aj v púšťaní psov bez vôdzky v mestských parkoch, lesoch či poľovných oblastiach. Poukázal na to denník Pravda.
Bežní psíčkari často netušia, že ich každodenné praktiky odporujú predpisom. Nejde len o mestské nariadenia, ale aj o zákony týkajúce sa poľovníctva, ochrany prírody a lesov.
Bratislavské nariadenia vyžadujú, aby majitelia držali psov pod kontrolou a na vôdzke. Psy môžu behať voľne len v špeciálnych oplotených výbehoch schválených mestskou časťou. Púšťanie psa mimo týchto priestorov znamená porušenie predpisov.
„Iba v oplotenom priestore môžete pustiť psa bez náhubku. Aj to platí len pre bežné psy – nebezpečné plemená musia nosiť vôdzku všade,” stanovuje bratislavské VZN.
Majitelia nesmú nechať psa priviazaného bez dozoru, ak nemá náhubok. Nebezpečné psy vyžadujú neustály dohľad. Psom zakazujú vstup na detské ihriská, športoviská, cintoríny a do verejných budov. Toto obmedzenie neplatí pre vodiacich psov.
Trnavské nariadenie z augusta minulého roka presne vymedzuje povolené a zakázané zóny pre psov. Hoci so psom na vôdzke môžete navštíviť Ružový park či Námestie SNP, vstup na trávnaté plochy vám zakázali. Niektoré parky, ako Parčík Bela IV., úplne vylúčili prítomnosť psov.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Problém s exkrementmi
Neodstraňovanie psích výkalov patrí k najrozšírenejším priestupkom majiteľov psov. V Leviciach za takéto znečistenie verejného priestoru hrozí pokuta do 65 eur. Podobné sankcie uplatňujú aj ďalšie slovenské mestá.
Majiteľ musí okamžite odstrániť výkaly aj v Trnave, ak jeho pes znečistí chodník, trávnik alebo inú verejnú plochu. Použité vrecko patrí do bežného komunálneho odpadu, nie do nádob na triedený odpad.
Za porušenie zákazu vstupu so psom, vstup na trávnaté plochy alebo neodstránenie exkrementov môže mestská polícia udeliť pokutu 33 eur na mieste alebo 65 eur v správnom konaní.