Rozdiel medzi mierou priemernej inflácie za uplynulý rok a najvýhodnejšími sporiacimi bankovými účtami dosahoval okolo 7 %. Priemerná inflácia za rok 2023 totiž podľa Štatistického úradu SR predstavovala 10,5 %, zatiaľ čo najvýhodnejší sporiaci účet od Fio banky ponúka sadzbu 3 %. Kvôli inflácii teda platí, že čím dlhšiu dobu vaše úspory nechávate voľne uložené na bežnom bankovom účte, tým menej finančných prostriedkov časom máte.
Kam však investovať váš kapitál, aby ste dosiahli potrebné zhodnotenie, no zároveň ste v prípade potreby mohli kedykoľvek manipulovať s vašimi finančnými prostriedkami? Všetci investori by radi investovali do nízkorizikového aktíva s vysokým výnosom a vysokou mierou likvidity. Takéto aktívum však v podstate neexistuje. Pri investovaní sa teda vždy musíte rozhodnúť, či je pre vás dôležitejšie menšie riziko alebo vyššia možná miera návratnosti. V tomto článku vám poskytneme prehľad rôznych spôsobov investovania vrátane ich výhod aj nevýhod.
Aké sú najlepšie možnosti investovania 5 000 € pre ochranu pred zvýšenou infláciou?
Akcie
Jeden z najpopulárnejších spôsobov investovania predstavuje nákup akcií a dlhopisov. Z akcií vám môže byť vyplatená dividenda (podiel zo zisku danej firmy) a ďalej môžete dosiahnuť návratnosť, pokiaľ sa hodnota vami vybranej akcie na burze s cennými papiermi zvýši.
Investovanie do akcií môže zahŕňať aktívny či pasívny prístup. Pri aktívnom prístupe neustále sledujete aktuálny vývoj na volatilnom trhu a nakupujete či predávate akcie podľa vlastnej vôle. Na to, aby ste začali aktívne investovať do akcií, však potrebujete mať dostatočné znalosti o akciovom trhu. Pri pasívnom prístup si vyberiete určitý súhrn akcií a kopírujete ho ako index. Za jeden z najznámejších indexov sa považuje akciový index S&P 500, v ktorom nájdete akcie 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch. Indexy z dlhodobého hľadiska síce zväčša výrazne rastú, avšak dopredu sa nedá vývoj trhu predpovedať.
Výhody investovania do akcií
- prehľadnosť zhodnotenia – vždy, keď si pozriete súčasný kurz, dozviete sa, či profitujete alebo nie
- akciu môžete kedykoľvek predať či prikúpiť väčší podiel
- možnosť zaujímavého zhodnotenia
Nevýhody investovania do akcií
- pri aktívnom investovaní je nevyhnutná znalosť akciového trhu a neustále vyhľadávanie informácií či spoliehanie sa na obchodnú platformu
- akcie sa považujú za pomerne volatilné aktívum
- aj napriek tomu, že niektoré obchodné platformy, ako napr. XTB, disponujú slovenskou verziou webstránky, k úplnej orientácii v rámci akciového trhu je potrebná znalosť angličtiny
- nie všetky akcie sa dajú obchodovať na burze, určenie ceny týchto akcií je veľmi zložité
- pri investícii do akcií väčšinou musíte platiť obchodné poplatky a odviesť daň z príjmu
Kryptomeny
V súčasnosti veľký ohlas zaznamenávajú investície do digitálnych aktív. Investori, ktorí nepremeškali možnosť investovať do Bitcoinu na začiatku jeho vzniku, dosiahli zhodnotenie viac ako 600-násobné zhodnotenie. Kryptomeny sa však považujú za vysoko rizikové aktíva, pričom s ich veľkým rastom býva bezprostredne spojený aj výrazný pokles. Z tohto dôvodu je nevyhnutné pred investovaním sa najprv oboznámiť so situáciou v rámci kryptotrhu a investovať do overených kryptomien ideálne v dobe, kedy kryptotrh zaznamenáva klesajúci trend.
Ďalšiu populárnu možnosť investovania do digitálnych aktív predstavujú predpredaje kryptomien. Predpredajové kryptomeny investorom častokrát môžu priniesť veľký zisk, nakoľko cena tohto typu digitálnych aktív zvyčajne po uvedení na kryptoburzách prudko stúpne. Predtým, ako sa rozhodnete investovať do určitej predpredajnej kryptomeny, by ste však mali daný projekt dôkladne preskúmať a zvážiť jeho riziká. Môžeme vám však tento proces trochu uľahčiť a odporučiť vám projekt Green Bitcoin, ktorý ako ekologickejšia alternatíva Bitcoinu zaznamenáva medzi investormi veľký ohlas.
Výhody investovania do kryptomien
- možnosť dosiahnuť veľmi vysokú návratnosť
Nevýhody investovania do kryptomien
- výrazné kolísanie cien kryptomien
- vyššie riziko straty kapitálu
Green Bitcoin – ekologická verzia Bitcoinu, ktorú si môžete aktuálne zakúpiť v predpredaji
Nový projekt s názvom Green Bitcoin (GBTC) zaznamenal veľké zvýšenie popularity po tom, ako Bitcoin (BTC) zaznamenal výrazný rast. Zatiaľ čo Bitcoinu sa podarilo dosiahnuť nové historické maximum, Green Bitcoin tri týždne od spustenia svojho predpredaja už vyzbieral viac ako 7 miliónov dolárov.
Hlavným cieľom projektu je predstaviť investorom nový koncept gamifikovaného stakingu, vďaka čomu budú môcť používatelia dosiahnuť výnos predpovedaním správnej ceny Bitcoinu. Na to, aby investori mohli predpovedať cenový pohyb Bitcoinu, si musia zakúpiť tokeny GBTC za ETH, USDT alebo BNB, prípadne prostredníctvom platobnej karty. Token GBTC v rámci aktuálnej fáze predpredaja je dostupný za cenu za 1,1062 dolárov. Investori môžu tokeny GBTC stakovať už počas predpredaja, a ihneď tak generovať zisk. Po skončení predpredaja a oficiálnom spustení projektu budú môcť používatelia určovať cenové predikcie Bitcoinu.
Kryptomena Green Bitcoin bola vyvinutá ako ekologická alternatíva Bitcoinu. Green Bitcoin používa až 10 000-krát menej energie ako Bitcoin, ktorý je známy svojou masívnou spotrebou energie. Projekt Green Bitcoin totiž funguje na sieti Ethereum a mechanizme proof-of-stake, čo znižuje spotrebu energie takmer na nulu.
Vývojársky tím projektu vytvoril tiež prepracovanú roadmapu, ktorá je rozdelená na štyri fázy. Aktuálne prebieha prvá fáza projektu, v rámci ktorej je spustený predpredaj a šíri sa povedomie o projekte. V ďalšej fázy sa spustí možnosť cenových predikcií Bitcoinu. Tretia fáza bude zahŕňať uvedenie tokenu najprv na decentralizovaných burzách a následne na centralizovaných burzách. V rámci štvrtej fázy sa vytvorí širšia komunita a aktívni členovia budú odmeňovaní za svoju angažovanosť.
Projekt Green Bitcoin môže obchodníkom pomôcť lepšie pochopiť sentiment trhu voči Bitcoinu a možný budúci vývoj. Momentálne je projekt stále v štádiu predpredaja, do ktorého sa uvoľnilo 50 % z celkovej zásoby tokenu GBTC. Zvyšok tokenov sa rozdelí na stakingové odmeny (20 %), marketing (12,5 %), likviditu na burzách (7,5 %) a odmeny komunity (10 %).
Kryptomeny sa považujú za vysokorizikové aktívum. Investujte preto vždy len takú sumu, o akú si môžete dovoliť prísť.
Zlato a ďalšie komodity
Hlavne počas ekonomickej kríze, kedy nie je výhodné uchovávať hotovosť, majú ľudia tendenciu investovať do hodnotných vecí. Môže ísť napríklad o umenie, archívne vína či zberateľské predmety, ako napríklad známky či mince. Dlhodobo sú obľúbené tiež investície do drahých kovov, a to hlavne do zlata, striebra a platiny.
Hodnotu zlata určuje výlučne pomer medzi dopytom a ponukou. Zlato sa však samo o sebe nezhodnocuje, slúži skôr ako uchovávateľ hodnoty. Rast hodnoty zlata a ďalších vzácnych kovov je z historického hľadiska rovnako častý ako pokles ceny. Po dlhom raste je teda nevyhnutný pokles, no nikto nedokáže presne určiť, kedy tento zlom nastane.
Výhody investovania do zlata a ďalších komodít
- dlhodobá stabilná úschova finančných prostriedkov
- hmatateľná hodnota
Nevýhody investovania do zlata a ďalších komodít
- nízka likvidita
- vyššia miera rizika odcudzenia
- nie je možné predom určiť očakávanú návratnosť
Nehnuteľnosti
Ceny nehnuteľností v podstate stúpajú spolu s infláciou, pričom z dlhodobého hľadiska môžete investíciu do nehnuteľností výhodne zúročiť. Počas uplynulých rokov následkom pandémie covidu ceny nehnuteľností výrazne vzrástli, pričom podľa NBS v rokoch 2021 a 2022 dosiahli 21 – 23 % rast. Minulý rok zase došlo následkom ekonomickej krízy súvisiacej s ukrajinsko-ruskou vojnou došlo ku korekcii a hodnota nehnuteľností klesla o 6 %. Vo všeobecnosti nehnuteľnosti predstavujú z dlhodobej perspektívy jednu z najbezpečnejších možností investovania – záujem o nehnuteľnosti nikdy neustane a ani krátkodobé poklesy nezabránia tendencii rastu.
Ak chcete investovať 5 000 € bez toho, aby ste si museli brať hypotéku, môžete si zakúpiť rôzne druhy pozemkov, ako napríklad garáže, pivnice a ďalšie nehnuteľnosti v menej žiadaných miestach. Byt, domu ani stavebný pozemok si však samozrejme za túto cenu nekúpite. Pokiaľ však dokážete svoju nehnuteľnosť prenajať, môžete si zabezpečiť pravidelný pasívny príjem.
Výhody investovania do nehnuteľností
- cena nehnuteľnosti z dlhodobého časového hľadiska rastie
- môžete si zabezpečiť pravidelný príjem z prenájmu alebo jednorazový výnos pri predaji nehnuteľnosti za cenu vyššiu ako pri kúpe
- nehnuteľnosti predstavujú reálne aktívum, ako aj vhodné aktívum pre diverzifikáciu portfólia
Nevýhody investovania do nehnuteľností
- nízka likvidita – pri nepriaznivej situácii môže byť náročné nehnuteľnosť predať
- výdavky spojené s prevádzkou nehnuteľností
- cenu nehnuteľnosti nie je možné vždy jednoznačne určiť
Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.
Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť!