Je z pomoci s hypotékami prepadák? Možnosť využilo len pár tisíc Slovákov

  • Pomoc s hypotékami zatiaľ nedosiahla očakávania.
  • Ministerstvo práce uviduje okolo 10 tisíc žiadostí.
  • V hre je preto zmena kritérií.
Ekonomika Príspevok na hypotéku možno prejde zmenou pravidiel
Príspevok na hypotéku možno prejde zmenou pravidiel. Zdroj: shutterstock.com/Lordn/nadia_if
Okazio PCBitmarkets

Vláda spravila v tomto volebnom období neľahké rozhodnutie, keď sa rozhodla pomôcť ľudom s hypotékami. Ako sa ukazuje, nezaujalo to až toľko domácností, koľko predpokladali. Téme sa venoval portál oPeniazoch.

Ako povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Smer-SSD), tak za prvý mesiac zaznamenali len okolo 10-tisíc žiadostí o príspevok na hypotéku. Sám priznal, že očakával výrazne viac.

Nie je to však všetko, pričom pripustil, že by mohla byť na stole aj diskusia o zmenách kritérií v zákone. Odborníci najviac kritizovali to, že pomoc nie je možné čerpať po refinancovaní hypotéky v inej banke.

Rezort práce eviduje len takmer 10 tisíc žiadostí

Rezort práce eviduje len takmer 10 tisíc žiadostí. Zdroj: shutterstock.com/88studio

Ako sme uvádzali aj v našich predošlých článkoch, tak príspevok na zvýšenú splátku hypotéky je stanovený na 75 % zo zvýšenia mesačnej splátky, a to maximálne do sumy 150 eur.

Samotnú výšku príspevku na hypotéku vypočíta už konkrétna banka, v ktorej má žiadateľ uzatvorenú zmluvu o hypotéke. Podmienkou je uzatvorenie zmluvy pred dátumom 1. január 2024.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dosiahne tento projekt úspech?

Projekt je už v obehu, pričom žiadosti je možné podávať už od 2. januára 2024 na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, a to osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez oficiálny portál www.slovensko.sk.

Ak sa úroková sadzba hypotéky bude zvyšovať až v priebehu tohto roka, žiadosť o príspevok je možné podať až od kalendárneho mesiaca, v ktorom došlo k zvýšeniu úrokovej sadzby.

Všetky osobné údaje, vrátane výšky príspevku a splácania úveru, poskytnú úradom práce, sociálnych vecí a rodiny banky do 10. dňa v mesiaci za ten predchádzajúci mesiac. Čo sa týka výšky príjmov, tak tie overujú úrady cez informácie od finančnej správy.

Pomoc od štátu za uplynulý rok je podľa ministerstva financií vo forme daňového bonusu. Ak stúpla vlani splátka za hypotéku, za rok 2023 je možné využiť pomoc vo forme daňového bonusu, ktorý sa uplatní v daňovom priznaní.

Požiadali ste o príspevok na hypotéku?

Prečítajte si aj: Máte poslednú šancu získať štátny príspevok. Zajtra už bude neskoro

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.