- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je nekompromisný.
- Opäť potvrdil, že zmluvu s Gazpromom o dodávkach plynu do EÚ nepredĺži.
- Je však otvorený iným riešeniam.
Dodávkam plynu nepomáhajú ani vojnové strety na ruskom území
Ukrajine sa darí v ofenzíve na ruskom území, konkrétne v Kurskej oblasti. Práve tam, pri meste Sudža, sa nachádza dôležitý odovzdávací bod na prepravu plynu z Ruska na Ukrajinu.
Cez tento uzol prúdi plyn z Gazpromu na územie Slovenska, odkiaľ ide ďalej do Rakúska. Denne by odtiaľ malo ísť okolo 40 miliónov kubíkov plynu.
Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak však naznačil, že pokiaľ by došlo k poškodeniu tohto plynovodu, pre Slovensko a Rakúsko by to znamenalo energetickú katastrofu.
Je to aj z toho dôvodu, že ak by sa plynovod poškodil, pre pretrvávajúce boje by bolo takmer nemožné opraviť ho včas tak, aby to nemalo rozsiahle dôsledky pre európske krajiny.
Gazprom je najväčší exportér zemného plynu na svete a najväčšia ruská spoločnosť. V roku 2009 exportovala 85 % ruskej produkcie plynu. Jej sídlo je v okrese Čerjomuški, Juhozápadná administratívna oblasť v Moskve.
Gazprom vznikol v roku 1989, keď sa Ministerstvo plynárenského priemyslu Sovietskeho zväzu transformovalo do formy obchodnej spoločnosti. Spoločnosť bola neskôr čiastočne sprivatizovaná, ale v súčasnosti ruská vláda vlastní kontrolný podiel.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.