Je to definitívne. Ukrajina nepredĺži zmluvu s Gazpromom o dodávkach plynu

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je nekompromisný.
  • Opäť potvrdil, že zmluvu s Gazpromom o dodávkach plynu do EÚ nepredĺži.
  • Je však otvorený iným riešeniam.
Ekonomika Ukrajinský prezident je v tom nezlomný
Ukrajinský prezident je v tom nezlomný. Zdroj: shutterstock.com/Dmytro Larin/noomcpk
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sú čoraz viac napäté, na čo môžu doplatiť ostatné európske krajiny vrátane Slovenska. Situácia sa týka dodávok plynu z Gazpromu. O téme informoval portál oPeniazoch.

Ukrajina už nejaký čas tvrdí, že nepredĺži zmluvu s ruským podnikom Gazprom o dodávkach plynu cez jej územie do strednej Európy. Najnovšie to potvrdil aj samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Dohoda s Ruskom sa nepredĺži, bodka, koniec. Pokiaľ ide o tranzit plynu od iných spoločností, ak bude pretrvávať záujem zo strany niektorých našich európskych kolegov, budeme ich žiadosti posudzovať spolu s EÚ.

Inak povedané, oficiálne by plyn cez ukrajinské územie už nešiel, resp. nebolo by to podporené oficiálnou zmluvou s Gazpromom. Plyn by však mohol prúdiť naďalej. Všetko by bolo na individuálnej dohode.

Odkiaľ na Slovensko príde plyn?

Odkiaľ na Slovensko príde plyn? Zdroj: shutterstock.com/noomcpk

Svojimi slovami to už v marci tohto roka potvrdil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. O tejto novej dohode by už ale nerokoval so samotným Ruskom.

Riešením by mohla byť kúpa plynu ešte pred jeho dodaním do ukrajinského prepravného systému. Ukrajina by tak zohrávala iba úlohu tranzitného sprostredkovateľa.

Slovenská vláda nechce nič nechať na náhodu, preto spolu rokovali podpredseda Národnej rady (NR) SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) a generálny riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov.

Naftogaz

Naftogaz je ukrajinská štátna ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá zabezpečuje prúdenie ropy a plynu na Slovensko z Ruska.

Obe strany sa zhodli na tom, že budú hľadať obojstranne ekonomicky a politicky prijateľné riešenia dodávok plynu cez Ukrajinu, ktoré podporia aj ďalšie krajiny EÚ.

Pre Slovensko, ale aj ďalšie susedné krajiny je dôležité zachovať plynulé zásobovanie zemným plynom a ropou, s čím súvisí tranzit ruského plynu aj po roku 2024.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.