Je Európa skutočne pripravená na možný nedostatok dodávok plynu?

  • Európsky dvor audítorov (EDA) skúmal pripravenosť EÚ na prípadný výpadok dodávok plynu.
  • Zistil, že na tento scenár nie je úplne pripravená.
  • Problémom môže byť nedostatočná spolupráca medzi členskými štátmi.
Ekonomika Je Európa pripravená na výpadok dodávok plynu?
Je Európa pripravená na výpadok dodávok plynu? Zdroj: shutterstock.com/noomcpk/Treecha
Kvakomat PC bannerFlockers mobil

Kríza s dodávkami plynu sa opäť obnovila na jar 2022, keď Rusko vojensky napadlo susednú Ukrajinu. Odvtedy sa naskytá otázka, či je Európa na prípadný výpadok plynu pripravená. O téme informoval denník SME.

Európsky dvor audítorov (EDA) má na túto otázku odpoveď. Podľa jeho zistení na výpadok dodávok plynu zatiaľ Európa nie je dostatočne pripravená.

Zároveň povedal, že by EÚ mala zlepšiť systém monitorovania cenovej dostupnosti plynu v rámci bloku a zefektívniť postupy členských štátov.

Je to z dôvodu toho, že pred februárom 2022 pochádzalo až 45 % plynu z Ruska. Po invázii išli ceny plynu výrazne nahor – kým predtým stala 1 megawatthodina 51 eur, v auguste 2022 to bolo až 339 eur.

Aj keď sa EÚ viac-menej zbavila závislosti od ruského plynu, je potrebné vynaložiť viac úsilia, aby Európa dokázala zvládnuť takúto podobnú možnú krízu. Zatiaľ sa ceny vrátili na úroveň spred obdobia vojny na Ukrajine.

Európa má ešte v tomto muchy

Európa má ešte v tomto muchy. Zdroj: shutterstock.com/Rangsarit Chaiyakun

Problémom môže byť práve nedostatočná spolupráca medzi členskými štátmi. Niektoré štáty totiž ešte nepodpísali bilaterálne dohody o solidarite. Dokonca by to mohlo zájsť až do takého bodu, že by uvažovali o prerušení dodávok plynu svojim susedom v prípade núdzovej situácie.

EDA má na starosti záujmy európskych daňových poplatníkov s cieľom zlepšiť spravovanie peňazí v rozpočte Európskej únie. Jeho hlavnou úlohou je predkladanie správy o stave finančných prostriedkov Únie.

Ruská invázia na Ukrajinu

Ruská invázia na Ukrajinu je prebiehajúci vojenský konflikt, ktorý začal 24. februára 2022 inváziou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajinu. Ozbrojená kampaň je pokračovaním eskalácie napätia trvajúceho od začiatku roku 2022 a rozšírením konfliktu na východnej Ukrajine trvajúceho od roku 2014.

Invázia spôsobila desiatky tisíc obetí na oboch stranách a spustila jednu z najväčších utečeneckých kríz v Európe.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Európa už nie je závislá od ruského plynu

Späť
Strana 1/2Ďalej
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.