Pri kryptomenách je veľa „dôveryhodných zdrojov.” Určite nikto z nás nemôže veriť všetkému, čo na internete číta. Jedným z najdôležitejších zdrojov pri kryptomenách je však bezpochyby stránka coinmarketcap. Takmer nikto z nás o dôveryhodnosti tejto stránky nepochybuje. V dnešnom článku sa však ale skúsime zamyslieť, či je naozaj coinmarketcap (CMC) tak dôveryhodný, ako sa na prvý pohľad zdá.
CMC a insider trading
Pri stránke tak obrovskej by vôbec nemalo byť prekvapivé, že podozrenia práve na insider trading patria medzi najčastejšie. Podľa výskumu, ktorý bol nedávno zverejnený na jednej z najčítanejších stránok zaoberajúcich sa kryptomenami – medium – sa aktivita pred zalistovaním niektorých kryptomien zdá byť veľmi nezvyčajná.
Tieto údaje vyšli najavo po tom, čo sa výskumníci zhovárali s tvorcami rôznych kryptomien. Údajne sa mnohokrát stálo, že ešte predtým ako bola nejaká minca zalistovaná na stránku coinmarketcap, bola daná minca „vypumpovaná.” Podozrenia v tomto prípade padajú najmä na tím okolo CMC. Ak totiž vedia, ktoré mince budú zalistované ešte predtým, ako sa tak stane, môžu si ich nakúpiť dopredu. Po zalistovaní sa väčšinou cena kryptomien ešte zvýši (nie je to ale pravidlo) a vďaka tomu má tím rýchlo a jednoducho zarobené.
Ovplyvňovanie circulating supply mincí
Ďalším závažným podozrením sú takzvané „pumps and dumps” (takzvané pumpy). V prípade CMC to však nie je ako pri klasických pump and dump skupinách, ktoré vyšlú „tip” akú mincu nakúpiť a to vystrelí cenu nahor. Keďže však ide o neprirodzené zvýšenie ceny, tá neskôr padne a viac ľudí peniaze prerobí ako zarobí.
Pri stránke CMC by však pumps and dumps fungovali inak. Stránka by totiž navýšila circulating supply (teda počet mincí v obehu) pri niektorých kryptomenách a tým navýši celkovú trhovú kapitalizáciu danej kryptomeny. To ju vystrelí na vyššie pozície a priláka pozornosť iných investorov. Následne však CMC zníži počet mincí a tým takisto zníži aj celkovú trhovú kapitalizáciu. To samozrejme vedie k prepadu v rebríčku, čo donúti aj väčšinu investorov predať danú kryptomenu.
Takýto pump and dump však nejde opakovať, pretože tímy stojace za kryptomenami si informácie o svojich menách pozorne sledujú. Výskum však dokázal, že po nátlaku zo strany tvorcov kryptomien, CMC informácie uvedie na pravú mieru.
Zabíjanie kryptomien
Znižovanie počtu mincí však môže mať na kryptomeny oveľa horší dopad. V najhoršom prípade môže prísť k „zabitiu” kryptomeny. Nenechajte sa však zmiasť, nikto v skutočnosti nezomrie. Avšak kvôli tomu, že kryptomena sa prepadáva v rebríčkoch nižšie a nižšie, padajú aj objemy denných transakcií.
To spôsobuje, že takáto kryptomena je vyradená z búrz, čo zhoršuje prísun nových financií. Takýmto spôsobom kryptomena postupne zomiera. Často sa tak stane aj napriek tomu, že samotná kryptomena a ekosystém za ňou rastie.
Tip: Knižnica zaujímavých zdrojov o kryptomenách
Záver
Výskum ešte obviňuje stránku coinmarketcap z rôznych podvodov, brania úplatkov a rôznych nekalých praktík. Všetky tieto obvinenia sú však veľmi závažné. Či sú aj pravdivé alebo ide iba o cielenú negatívnu reklamu voči stránke CMC sa nedá zhodnotiť. Určite však aj naďalej platí, že coinmarketcap patrí medzi jednu z najväčších a najkomplexnejších stránok zobrazujúcich dáta o kryptomenách.
Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram, alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.
Zdroj:
medium.com
Disclaimer: Tento článok je iba zamyslením sa nad dôveryhodnosťou coinmarketcapu. Určite nemôže byť braný ako útok alebo cielená negatívna reklama voči danej stránke.