- Jazda s dojazdovým rezervným kolesom má isté obmedzenia.
- Napríklad, maximálna rýchlosť by nemala presiahnuť 80 km/h.
- S náročnejšími poveternostnými podmienkami sa táto rýchlosť znižuje.
Aká je maximálna rýchlosť s dojazdovým kolesom?
Týka sa to napríklad maximálnej rýchlosti v prípade nasadeného dojazdového kolesa. Rovno tak zabudnite na diaľničných 130 km/h, s takýmto kolesom môžete jazdiť maximálne 80 km/h.
Pokiaľ je vonku zlé počasie, nebodaj sneh alebo dážď, tak sa odporúča túto rýchlosť ešte znížiť, niekde na hodnotu okolo 50 km/h, keďže takéto koleso nie je prispôsobené na takéto poveternostné podmienky. Navyše je úzke a má nižší profil.
Na rezervné koleso v kufri sa často zabúda, a tak tam môže byť aj roky bez toho, aby ste ho museli použiť. Avšak, príliš dlhá doba mu neprospieva z dôvodu tlaku, ktorý je časom nižší.
Preto treba najmä pred dlhšou cestou skontrolovať tlak aj v dojazdovom kolese. Správny tlak pre dojazdové pneumatiky je 4 až 4,5 baru. Po dlhých rokoch by ste ho však mali vymeniť za nové.
Je dobré si zapamätať, že dojazdové koleso nie je vhodné na použitie vpredu. Je to z toho dôvodu, že hmotnosť vpredu je nižšia ako vzadu, tým pádom sú predné kolesá viac namáhané kvôli častému brzdeniu, otáčaniu a akcelerácii.
Taktiež je dobré si uvedomiť, že auto nebolo konštruované tak, aby dlhodobo jazdilo s dojazdovým kolesom. Preto ho treba v čo najkratšej dobe opäť vymeniť za plnohodnotnú pneumatiku.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.