Japonsko očakáva mohutný prepad výstupu ekonomiky – Aké protiopatrenia pripravuje?

Okazio PCOkazio mobil

Zdá sa, že nie všade sú takí optimistickí ako v Spojených štátoch amerických. Z Tokia nedávno prišla informácia, že Japonsko predpokladá za tento fiškálny rok pokles hrubého domáceho produktu o neuveriteľných 5,3 %.

Najväčší prepad za posledné dekády

Táto prognóza nie je vôbec optimistická a ťažko povedať z čoho Japonci vychádzajú, keď im vyšla taká regresia. V každom prípade tento očakávaný prepad by znamenal najhorší rok za posledných niekoľko dekád. V nadväznosti na to už japonská vláda pripravuje nový fiškálny stimulačný balíček, ktorý by mal pomôcť domácej ekonomike v obnove.

Očakáva sa však, že výstup ekonomiky sa vráti do normálu až v priebehu 2 – 3 rokov, čo nie je vôbec krátka doba. Vlastne z toho môže vzísť veľmi hlboká kríza, ktorá môže zlikvidovať podstatnú časť podnikateľských zámerov a dokonca aj dlho etablované firmy. Skrátka, nebude nikto celkom v bezpečí.

V súčasnosti má už Japonsko pripravené dva fiškálne balíčky s hodnotou 2,2 bilióna dolárov. Vzhľadom k veľkosti tohto štátu sa mi to na prvý pohľad zdá ako značná suma a som celkom zvedavý, ako sa to v priebehu času osvedčí.

A čo na to Bank of Japan?

Zdroj: tradingeconomics.com

Určite niektorí z vás vedia, že japonská centrálna banka je vari tá najagresívnejšia, čo sa týka kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Súvaha Bank of Japan (BoJ) ukazuje, že také FED a ECB sú v relatívnych číslach ešte celkom mierne, čo sa týka ich monetárnej stimulačnej politiky. BoJ v tomto ohľade jednoducho kraľuje a je to známe už niekoľko rokov.

Dokonca to už dávno povýšili na vyšší level, pretože BoJ nakupuje na trhoch akcie súkromných spoločností. Ja si osobne myslím, že toto robí aj FED, ale akurát to nechcú priznať. Avšak o BoJ je táto skutočnosť už celkom dlho známa a ide z toho v konotácii na veľkosť ich súvahy mráz po chrbte.

Jeden môj profesor si z toho robil srandu, že sa možno centrálna banka Japonska snaží vybudovať komunizmus. Japonská ekonomika vo veľkej miere stojí na nohách predovšetkým vďaka „tlačeniu” peňazí, ktoré sa tlačia do ekonomiky. Zase výborný spôsob, ako vytvoriť mohutnú finančnú bublinu.

Japonci boli aj medzi prvými, ktorí zaviedli negatívne úrokové sadzby (-0,1%). Veľmi zvláštne je, že miera inflácie je podľa aktuálnych dát iba 0,1%. Pri takej agresívnej expanzívnej monetárnej politike absolútne nerozumiem tomu, že je hodnota tak strašne nízko.

Nesmierne zadĺženie

Aj napriek tej veľmi zlej prognóze BoJ nemá v pláne rozširovať svoju aktuálne zavedenú politiku. Všetko teda zostane pri starom, ale aj tak je to už pomerne dlho rozbehnuté na plné obrátky. Japonská centrálna banka by asi mohla zaviesť už len ešte väčšie záporné úrokové sadzby. Ale ja si myslím, že na to nikto nemá v súčasnej dobe odvahu.

Zdroj: tradingeconomics.com

Nesmieme ani zabúdať na to, že japonský verejný dlh je z tzv. rozvinutých moderných krajín najväčší. Momentálne dosahuje vládny dlh voči HDP skoro 240 %. Na lepšiu predstavu uvediem, že Spojené štáty majú necelých 107 %, Eurozóna viac ako 84 % a Čína vyše 50 %. To je celkom solídny kontrast, nemyslíte?

Japonsko je medzi rozvinutými krajinami taká čierna labuť. Neustále počujeme o Taliansku, Grécku a Španielsku a občas o iných štátoch mimo EÚ. Ale, kedy ste naposledy a ako často počuli o tom, že Japonská ekonomika funguje na obrovský dlh?

Ak môžem hovoriť sám za seba, tak som o tomto probléme z médií nikdy nepočul. Vlastne o tom viem iba z univerzity, kde som študoval. Ale aj tam sa tomu venuje pozornosť celkom okrajovo. Pritom je to nepochybne obrovský problém.

Záver

O Japonsku prevláda predstava, že je to zdravá a silná ekonomika, ktorá je poháňaná inováciami v technológiách a silným výskumom. Čo je z veľkej časti pravda, ale zdá sa mi, že už nezaznie to B. A to B je, že táto krajina je extrémne zadĺžená a hrozí jej v období krízy bankrot. A ak k tomu dôjde, tak sa drvivá väčšina ľudí bude hrozne čudovať, ako je to možné. 

Čo čítať ďalej?

Eufória na akciových trhoch vrcholí – Hrozí obrovské nebezpečenstvo?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

txbtxb