Investori v pozore: 4-ročný halvingový cyklus Bitcoinu umiera

  • Tradičný 4-ročný cyklus Bitcoinu po halvingu stráca predvídateľnosť a vplyv.
  • Likvidita a inštitucionálne investície sa stávajú hlavnými hnacími silami.
  • Zmeny v globálnej ekonomike výrazne ovplyvňujú kryptomenový trh.
Novinky Bitcoin prestáva nasledovať halvingový cyklus
Bitcoin prestáva nasledovať halvingový cyklus. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Bitcoin sa v budúcnosti pravdepodobne už nebude riadiť podľa predvídateľného 4-ročného cyklu, ktorý kedysi určoval jeho cenový vývoj po halvingu. Tento cyklus zahŕňal korekčný trh, fázu akumulácie, rastúci trh a obdobie eufórie. Dnes sa však zdá, že tento model stráca platnosť, keďže rozhodujúcim faktorom ceny Bitcoinu sa stáva globálna likvidita a aktivita inštitucionálnych investorov, uviedla správa Coinedition.

Bitcoin sa v budúcnosti nebude vyvíjať podľa 4-ročných cyklov

Tradične sa cena Bitcoinu riadila po halvingoch podľa historického vzoru – po znížení odmeny pre ťažiarov nasledovala akumulácia, rast a následná explózia ceny. Tento model priniesol viacerým investorom značné zisky, no v súčasnosti sa po poslednom halvingu nedostavila očakávaná eufória ako v minulosti. Rok po tejto udalosti Bitcoin síce posilnil, ale altcoiny zostali pozadu, čo je znakom zásadnej zmeny v trhových silách.

Analytik Ash Crypto upozorňuje, že dôvodom tohto posunu je rastúci vplyv likvidity. V prvom štvrťroku 2025 sa globálna likvidita zvýšila o 5,5 miliardy dolárov, pričom sa očakáva celoročný nárast až na 12 miliárd. Tento prúd peňazí sa dostáva predovšetkým do Bitcoinu, ktorý sa stal hlavným príjemcom nového kapitálu na kryptotrhu. To spôsobuje, že sa Bitcoin správa skôr ako tradičné aktívum reagujúce na makroekonomické stimuly, než ako digitálna mena viazaná na cyklický vývoj.

Zároveň sa ukazuje, že M2 peňažná zásoba predchádza pohyby ceny Bitcoinu o 10 až 12 týždňov. Tento jav naznačuje, že rast likvidity priamo ovplyvňuje vývoj ceny, čo predstavuje odklon od minulosti, kedy bol hlavným katalyzátorom halving.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Inštitúcie urobili z Bitcoinu tradičné aktívum

Inštitucionálni investori tiež zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu. Rastúca popularita ETF a silná mediálna podpora Bitcoinu vedú k tomu, že retailoví investori, ktorí predtým hľadali výnosy v altcoinoch, sa teraz sústreďujú na bezpečnejšiu a stabilnejšiu hodnotu v podobe Bitcoinu. Trh sa tak centralizuje okolo jedného aktíva a posilňuje jeho dominantné postavenie.

Porovnanie halvingových cyklov

Porovnanie halvingových cyklov. Zdroj: bitcoincyclescomparison.com

Tento posun má hlboké dôsledky na stratégiu investorov. Predvídateľnosť 4-ročného cyklu už neplatí, a teda spoliehanie sa na historické modely sa môže ukázať ako neefektívne. Oveľa dôležitejšie je sledovať globálnu likviditu, politiku centrálnych bánk a správanie veľkých finančných inštitúcií.

Vývoj Bitcoinu sa tak dostáva do novej éry, kde o jeho cene nerozhodujú algoritmy halvingu, ale realita makroekonomických tokov.

Vplyv halvingu slabne

Vplyv halvingu slabne aj preto, že zostávajúci počet nevyťažených mincí je dnes zanedbateľný. Navyše, hoci odmena za blok klesá o 50 %, rozdiel v absolútnej hodnote je stále menší, čo znižuje celkový význam tohto mechanizmu pre trh a jeho reakcie.

Ak sa viac zaujímate o Bitcoin, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Coinfactory PC baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.