Investori v kŕči: Ázia ovláda likviditu kryptomien

  • Súčasná fragmentácia bráni kryptomenám stať sa inštitucionálnou triedou aktív.
  • Kryptomeny potrebujú štandardizované aktíva akceptované globálne.
  • Tokenizované štátne dlhopisy USA ponúkajú stabilnú alternatívu ku stablecoinom.
Novinky Kryptomeny stoja pred veľkou prekážkou
Kryptomeny stoja pred veľkou prekážkou. Zdroj: shutterstock.com/Memory Stockphoto
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Kryptomeny už roky sľubujú otvorenejší a efektívnejší finančný systém, no zostáva v ňom zásadná neefektívnosť: odpojenie kapitálových trhov USA od ázijských centier likvidity. Ako uvádza kryptomenový magazín Cointelegraph, táto medzera predstavuje štrukturálnu slabosť, ktorá bráni kryptomenám stať sa skutočnou inštitucionálnou triedou aktív.

Kryptomeny čelia medzere v adopcii

Spojené štáty dominujú v oblasti tvorby kapitálu a ich nedávne prijatie tokenizovaných pokladničných poukážok a reálnych aktív signalizuje významný krok smerom k financiám založeným na blockchainovej technológii. Medzitým Ázia historicky funguje ako globálne centrum obchodovania a likvidity s kryptomenami napriek meniacim sa regulačným prístupom.

Paralelné fungovanie oboch ekonomík obmedzuje, ako kapitál môže plynulo prechádzať do digitálnych aktív. Táto neefektívnosť medzi americkými kapitálovými trhmi a ázijskými kryptomenovými centrami pramení z regulačnej fragmentácie a nedostatku finančných nástrojov inštitucionálnej kvality.

Adopcia kryptomien neustále rastie

Adopcia kryptomien neustále rastie. Zdroj: shutterstock.com/OrelPhoto

Dve kľúčové ekonomiky s odlišnou politikou

Americké firmy váhajú s umiestnením tokenizovaných štátnych dlhopisov na blockchain pre vyvíjajúce sa predpisy. Ázijské obchodné platformy zase fungujú v odlišnom regulačnom prostredí s menšími prekážkami pre obchodovanie, ale obmedzeným prístupom k americkému kapitálu.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Cesta ku globálnemu štandardu

Kryptomeny musia vyvíjať štruktúrované nástroje prinášajúce výnosy, ktorým môžu inštitúcie dôverovať. Potrebujú globálny štandard, ktorý spojí tradičné financie s digitálnymi aktívami a musí spĺňať tri základné kritériá: stabilitu, široké prijatie a natívnu integráciu s DeFi.

Slúži podľa vás Bitcoin ako uchovávateľ hodnoty?

Nová generácia finančných produktov začína tento problém riešiť. Tokenizované štátne dlhopisy fungujú ako aktíva generujúce stabilný výnos, poskytujúce investorom blockchainovú verziu tradičných produktov s fixným výnosom. Ázijské burzy začínajú tieto tokeny implementovať, čím poskytujú používateľom prístup k výnosom z kapitálových trhov USA.

Bitcoin ako globálne uznávané aktívum

Bitcoin sa vyvíja nad rámec svojej úlohy pasívneho úložiska hodnoty. Finančné nástroje kryté Bitcoinom umožňujú použiť Bitcoin ako kolaterál, čím sa uvoľňuje likvidita pri súčasnom generovaní odmien. Presun likvidity v kryptomenách k štruktúrovanejšiemu, inštitucionálnemu modelu je nevyhnutný pre dlhodobý rast.

Ďalšia fáza evolúcie kryptomien závisí od ich schopnosti prilákať inštitucionálny kapitál. Prepojenie amerického kapitálu s ázijskou likviditou nie je len príležitosťou – je to nevyhnutnosť pre budúci rast.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Coinfactory PC banerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.