Marcové udalosti pravdepodobne budú mať dôsledky na globálne trhy a akcie aj v nasledujúcich mesiacoch. Podľa správy Yahoo Finance, vedúca investičnej stratégie spoločnosti SoFi Liz Youngová predpovedá, že akciový trh môže zaznamenať veľký pokles.
Ekonomika za súčasných podmienok nemôže rásť
SoFi Technologies je americká online spoločnosť v oblasti osobných financií a online bankovníctva. Liz Youngová vysvetlila, že si nedokáže predstaviť pokračovanie rastúceho trendu akcií v prostredí zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. FED už pristúpil 9-krát po sebe k navýšeniu úrokových sadzieb a je pravdepodobné, že v tom bude pokračovať. Už skôr sme vás informovali o tom, že hlavným spúšťačom korekcie akcií bude reštriktívna menová politika FED-u.
Liz považuje súčasnú bankovú krízu len za varovný signál, keďže vkladatelia boli krytí. Napriek tomu to nie je dobrý signál v zdravej ekonomike a navyše môže spôsobiť korekciu akcií. Je dosť pravdepodobné, že posledná finančná kríza, ktorá spôsobila prepad akcií o 58 % sa nezopakuje v plnej sile, no v roku 2023 môže nastať recesia.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Akcie môžu klesnúť na nové minimum
Ak by sa oficiálne potvrdila recesia, centrálne banky by museli opätovne znižovať úrokové sadzby. FED kráča po tenkom ľade poháňaný inflačným cieľom 2 %, ktorý je, zdá sa, v súčasnosti nereálny. Toto prostredie na druhej strane odhaľuje nezdravé firmy, ktorých bubliny začínajú praskať. Viac sa o tejto téme dočítate v článku Začala reťazová reakcia – na trhu praskajú bubliny.
V čase písania článku sa akciový index S&P 500 (SPX) obchoduje podľa údajov TradingView na trhovej cene 4109 bodov a Nasdaq (NDX) na hodnote 13 181 bodov. Rok 2022 znamenal pre SPX korekciu 27 % a pre NDX až 36 %. Ak by sa ekonomika prevalila do hlbokej recesie je pravdepodobné, že by ceny akcií klesli opäť na nové minimum.
Ak FED pristúpi k expanzívnej menovej politike vo forme stimulov, ako odpoveď na bankovú krízu, pôjde iba o dočasnú záplatu. Vysoká inflácia v kombinácii s extrémnymi úrokovými sadzbami totiž spôsobuje ochudobnenie ľudí a potlačenie dopytu, ktorý bude predstavovať odpor pre nasledujúci rast ekonomiky.
Mohlo by ťa zaujímať: Banková kríza je prvým príznakom recesie