Investičný seriál: ETF ako cesta k bohatému dôchodku (1. časť)

  • Toto je prvá časť investičného seriálu.
  • Ukážeme si každý mesiac, ako investovať do ETF.
  • Portfólio budeme s vami zdieľať a je vhodné pre každého začiatočníka.
Titulky Investičný seriál, prvá časť
Investičný seriál, prvá časť. Zdroj: shuttertsock.com/Tatyana Soares
Best Wallet PCBitmarkets

Vytvorenie portfólia

V prvom rade je potrebné vytvoriť si jednoduché portfólio, ktoré sa skladá z najvýznamnejších aktív. Tohto portfólia sa budeme držať počas celého seriálu, poprípade ho časom mierne upravíme. Zloženie bude nasledovné:

  1. CFD US500 – expozícia voči indexu S&P 500
  2. CFD GOLD – expozícia voči cene zlata
  3. ETF SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS – expozícia voči indexu, ktorý zahŕňa akcie spoločností z celého sveta, ktoré majú dlhodobú históriu stabilných alebo rastúcich dividend.

Každé jedno ETF je celosvetovo známe a dlhodobo rastie. Z hľadiska akciového trhu sme vytvorili portfólio, ktoré sa zameriava predovšetkým na USA, kde je trh najviac dynamický. V budúcnosti poprípade rozšírime aj iné krajiny s cieľom vyššej diverzifikácie. Naša mesačná investovaná suma predstavuje 375 eur, pričom podiely sú nasledovné:

  • CFD US500 – 0,01 (v čase písania 150 eur)
  • CFD GOLD – 0,01 (v čase písania 125 eur)
  • ETF SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS – 100 eur
Portfólio na XTB

Portfólio na XTB. Zdroj: XTB

Na obrázku vyššie vidíte portfólio vytvorené na XTB. CFD GOLD a US500 sme nakúpili v počte 0,01 a dividendové ETF za 100 eur. O mesiac sa následne pozrieme, ako sa portfóliu darilo.

ETF verzus CFD

Na platforme XTB môžete investovať do ETF fondov, ale väčšina dostupných nástrojov sú CFD (Contract for Difference) založené na ETF. CFD umožňujú sledovať výkonnosť podkladového ETF, ale sú odlišné od skutočného vlastníctva ETF fondu. Rozdiel spočíva v tom, že pri CFD nevlastníte podkladové aktíva ETF (napr. akcie alebo dlhopisy), ale špekulujete na ich cenový pohyb. Pri ETF priamo nakupujeme za fixnú sumu a pri CFD nakupujeme podiely, v našom prípade 0,01.

SpäťStrana 2/3Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.