- Zvýšenie sa dotkne všetkých invalidných dôchodcov bez ohľadu na mieru poklesu ich pracovnej schopnosti.
- Sociálna poisťovňa zdôrazňuje, že valorizácia prebehne automaticky.
- O koľko si slovenskí invalidní dôchodcovia prilepšia v roku 2025?
Invalidné dôchodky predstavujú kľúčovú sociálnu dávku pre ľudí, ktorí v dôsledku dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu stratili schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť. Táto dávka sa vypláca z invalidného poistenia, ktoré je integrálnou súčasťou dôchodkového systému, píše Finančný kompas.
Podľa aktuálnych pravidiel sa za invaliditu považuje stav, keď dôjde k poklesu pracovnej schopnosti o viac ako 40 percent v porovnaní so zdravou osobou. Dôležitou podmienkou je, že tento nepriaznivý zdravotný stav musí pretrvávať dlhšie ako jeden rok, čo musí potvrdiť posudkový lekár.
Pri posudzovaní invalidity sa v prípade viacerých diagnóz berie do úvahy primárne tá, ktorá najviac ovplyvňuje schopnosť pracovať. Ostatné diagnózy môžu zvýšiť mieru poklesu pracovnej schopnosti maximálne o 10 percent.
Nárok na invalidný dôchodok je podmienený aj odpracovanými rokmi, ktorých počet sa odvíja od veku žiadateľa. Napríklad osoby do 20 rokov potrebujú mať odpracovaný menej ako jeden rok, zatiaľ čo ľudia nad 45 rokov musia preukázať minimálne 15 rokov práce.
Špeciálne podmienky platia pre nezaopatrené deti s trvalým pobytom na Slovensku, ktoré sa stali invalidnými. Tie môžu získať nárok na invalidný dôchodok po dovŕšení 18 rokov. Podobne je to aj u doktorandov v dennej forme štúdia do 26 rokov.
V prípade invalidity spôsobenej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania sa podmienka odpracovaných rokov považuje automaticky za splnenú. Rovnako je to aj u nezaopatrených detí a doktorandov v dennej forme štúdia do 26 rokov.