Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

  • Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny SR zdôrazňuje, že valorizácia sa dotkne všetkých poberateľov invalidných dôchodkov.
  • Súbežne s valorizáciou dôchodkov prichádza aj významná reforma posudkovej činnosti.
  • Toto všetko sa v roku 2025 zmení.
Ekonomika Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie
Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Zdroj: Shutterstock.com/BAZA Production, Stramp
BitmarketsFlockers mobil

Nový rok prinesie pozitívnu zmenu pre tisíce slovenských invalidných dôchodcov. Od januára 2025 sa ich mesačné dávky zvýšia o 2,1 percenta, reagujúc tak na medziročný rast spotrebiteľských cien v prvom polroku 2024. Toto navýšenie má pomôcť zmierniť vplyvy rastúcich životných nákladov na túto zraniteľnú skupinu obyvateľstva. Informoval o tom denník Pravda.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zdôrazňuje, že valorizácia sa dotkne všetkých poberateľov invalidných dôchodkov bez ohľadu na mieru poklesu ich pracovnej schopnosti.

Výsledné číslo sa bude počítať individuálne

Výška navýšenia sa vypočíta individuálne, pričom sa zohľadní niekoľko kľúčových faktorov vrátane osobného mzdového bodu, dĺžky obdobia dôchodkového poistenia a dátumu vzniku invalidity.

Súbežne s valorizáciou dôchodkov prichádza aj významná reforma posudkovej činnosti, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Naším cieľom je zjednodušiť a zrýchliť prístup k potrebným sociálnym službám prostredníctvom centralizácie posudkovej činnosti,” vysvetľuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Ako uvádza denník Pravda, na príprave reformy sa podieľalo viac ako 30 odborníkov zastupujúcich záujmy zdravotne znevýhodnených občanov. Významnou zmenou je, že úrady práce budú mať na vypracovanie posudku štandardnú lehotu 60 dní, ktorá môže byť v náročnejších prípadoch predĺžená o ďalších 60 dní. Novinkou je tiež možnosť odvolať sa už proti samotnému posudku.

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská reformu víta:

Jednotná posudková činnosť výrazne uľahčí prístup k pomoci pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Oceňujem, že ministerstvo bralo do úvahy naše pripomienky, aby nikto nezostal bez potrebnej podpory.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zjednodušenie procesov

V súvislosti s reformou sa objavili aj obavy verejnosti ohľadom možného rušenia kompenzačných príspevkov. Minister Tomáš však tieto špekulácie rázne vyvracia: „Všetky doterajšie diagnózy vrátane autizmu, Aspergerovho syndrómu či celiakie zostávajú v platnosti. Žiadna osoba nepríde o už priznaný kompenzačný príspevok,” ubezpečuje.

Výrazná zmena

Významnou zmenou je centralizácia posudkovej činnosti pod Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento krok má priniesť jednotnú metodiku posudzovania a efektívnejšiu koordináciu medzi inštitúciami. Nový systém sa zameriava na hodnotenie funkčnosti organizmu a sociálny status odkázaných osôb, čo je v súlade s medzinárodnými odbornými štandardmi.

Reforma vyvolala aj kritické hlasy z radov opozície. Nezaradená poslankyňa Martina Holečková vyjadrila obavy najmä v súvislosti s príspevkami pre celiatikov. Minister Tomáš však označil túto kritiku za neopodstatnenú a ubezpečil verejnosť, že systém kompenzačných príspevkov zostáva zachovaný v plnom rozsahu.

Vládny návrh má za cieľ nielen zjednodušiť administratívne procesy, ale predovšetkým zabezpečiť spravodlivejší a efektívnejší systém podpory pre osoby so zdravotným postihnutím. Centralizácia posudkovej činnosti pod jeden úrad má eliminovať doterajšiu roztrieštenosť a nejednotnosť v rozhodovaní, čo by malo viesť k rýchlejšiemu a transparentnejšiemu procesu priznávania podpory.

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.