[Interview] Julia Maupin (IOTA) – Poradkyňa nemeckého ministra financií o reguláciách kryptomien

Kvakomat PC bannerBitmarkets

V roku 2017 sa stala Julia Maupin členkou Nadácie IOTA. Julia zároveň pracuje ako poradkyňa pre finančné technológie na nemeckom ministerstve financií a je tiež členkou G20 skupiny expertov na digitálnu ekonomiku. Okrem iného je poradkyňou OSN pre digitálne zariadenia. Julia Maupin sa s Kryptomagazinom podelila o svoj náhľad na regulácie, sociálny dopad a svoju cestu ku kryptomenám.

Cesta ku kryptomenám

Vyzerá to, že ste v krypto svete jedinečnou postavou. Veľmi blízko spolupracujete s OSN, ste súčasťou skupiny expertov na digitálnu ekonomiku v G20. Prečo ste si vybrali Nadáciu IOTA ako finálnu destináciu?

To, že som súčasťou Nadácie IOTA, mi dáva možnosť venovať sa veciam, do ktorých som naozaj zapálená. Môžem priamo pracovať s vládami a medzivládnymi organizáciami. Cieľom tejto práce je priniesť výhody transformačných technológií k ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú. Ako akademik som mala to šťastie, že som mohla študovať krypto priestor, komentovať ho a písať práce, ktoré potom môžu vlády zvažovať. To bol naozaj dobrý intelektuálny stimulant. Zároveň mi to poskytlo hlboké znalosti a fantastickú celosvetovú sieť kontaktov, na ktorej môžem teraz stavať. Akademici sa však až toľko nezaujímajú o to, či budú mať ich nápady naozajstný dopad na reálny svet.

Teraz môžem spolupracovať s vedúcimi inovátormi, ktorí chcú uplatniť distribuované systémy, strojové učenie, diaľkové snímanie, meshnets a mnoho ďalších najnovších technológií, pretože chápu, že môžu vyriešiť mnoho problémov dnešného sveta. Ako priniesť udržateľnú produkciu energie do vzdialených oblastí? Ktoré technológie môžu najlepšie monitorovať a riešiť globálne otepľovanie? Ako môžu internet vecí, kryptomeny a umelá inteligencia pomôcť pri zapojení malých a mikro podnikov (obzvlášť žien) do globálneho reťazca obchodu tak, aby mohli maximálne ťažiť zo svojej práce a kreativity?

Kľúčová je spolupráca

Je to úžasná a zmysluplná práca. Navyše som nemusela opustiť svoju akademickú stránku. V tejto oblasti je totiž toľko otázok, ktoré potrebujú akademikov a ich pomoc pri hľadaní odpovedí. Takže musím veľmi úzko spolupracovať s našimi partnermi z vedeckého prostredia. Musíme vytvoriť taký systém, ktorý bude funkčný tak z hľadiska ekonomických stimulov, ako aj z hľadiska sociálnej dynamiky. To znamená, že musíme pri každom našom riešení, ktoré vytvoríme, integrovať procesy inteligentného monitorovania a iteratívneho učenia.

Inovácie, sociálny dopad, výskum politiky založený na dôkazoch… to sú veci, ktoré ma ženú vpred a všetky z nich sú tiež zásadné pre víziu IOTY. Od zakladateľov až po najnovších členov, každý v Nadácii IOTA zdieľa tieto hodnoty. Neviem si predstaviť lepšie miesto, kto by som mohla takúto prácu vykonávať!

Regulácie

Ste expertkou na regulácie nových technológií. Aké sú najväčšie výzvy v rámci regulácie, ktorým budú musieť kryptomeny čeliť?

Najväčšie výzvy v rámci regulácie sú dobre známe: ochrana spotrebiteľov pred podvodmi; schopnosť zistiť, či sa kryptomeny používajú na nelegálne účely (terorizmus, obchod s bielym mäsom, kyberzločin a ďalšie); vymyslieť spôsob, ako zaistiť súkromie dát; zabrániť daňovým únikom a tak ďalej.

Nie sú to jednoduché výzvy a rozhodne nemajú jednoduché riešenia. Existujúce regulačné rámce sa musia prispôsobiť novému decentralizovanému prostrediu, ktoré kryptomeny vytvorili. Bude to chcieť čas. A trpezlivosť. Je treba veľa intenzívnej kooperácie medzi vládami, startupmi, priemyslovými podnikmi, občianskou spoločnosťou a akademikmi. Nikto by nemal očakávať, že sa objaví nejaký spasiteľ. Jeden regulačný rámec, ktorý bude vládnuť všetkým. Technológia sa stále rozvíja a rovnako tak aj právo a regulácie. Presne preto sa Nadácia IOTA zameriava na témy spojené s reguláciami. V Nadácii IOTA aktívne komunikujeme s kľúčovými tvorcami zákonov po celom svete a presadzujeme rozumné politické rámce.

OSN

Nadácia IOTA spolupracuje s Organizáciou spojených národov prostredníctvom programu UNOPS. Cieľom je priniesť transparentnosť do práce OSN. Ako sa táto spolupráca vyvíja a existujú nejaké dôležité novinky?

UNOPS sa zaujíma o dve špecifické oblasti využitia IOTY a experimentuje s nimi. Prvá oblasť má do činenia s transferom peňazí do odľahlých oblastí a to rýchlo, lacno a s možnosťou jednoduchej dokumentácie. Druhá oblasť zahŕňa energetickú produkciu a manažment zdrojov na strane OSN. Obidve tieto oblasti sú neuveriteľne komplexné a zahŕňajú mnoho pohyblivých faktorov. Momentálne pracujeme s UNOPS na nájdení špecifickej testovacej oblasti, kde budeme môcť vytvoriť dôkaz konceptu (proof of concept) prenosu peňazí. Také miesto musí byť špecifické. Musí to byť oblasť, kde je sporadické pripojenie k internetu a minimálna elektrická sieť. Takže najprv musíme zvoliť konkrétne miesto vyhovujúce testovaniu a následne vytvoriť koncept okolo špecifických podmienok na danom mieste a potrieb miestnych obyvateľov. V nasledujúcich mesiacoch prinesieme viac detailov o tom, ako sa nám darí pokročiť s týmto problémom.

Dopad kryptomien

Predtým ste sa zamerali primárne na BTC a nové možnosti, ktoré Bitcoin vytvoril pre ľudí, ktorí nemajú bankové účty. Čo podľa vás bude mať najväčší dopad v tejto oblasti?

Stále som nadšená z vyhliadky, že kryptomeny pomôžu finančnej situácii populácií, ktoré sú historicky vyčlenené z finančného systému. A ak pôjdeme ďalej, tak IOTA dláždi cestu pre úplne nové aplikácie ekonomiky, ktoré majú potenciál dramaticky znížiť globálnu spotrebu všemožných zdrojov, zatiaľ čo pri tom odstráni nepotrebných prostredníkov a náklady, ktoré vytvárajú. Ako najdôležitejšiu vidím možnosť vytvorenia úplne nových ekonomických modelov a nie iba vylepšovanie tých existujúcich, čo má skutočne motivuje k ďalšej práci.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.