Inšpektorát práce si posvietil na slovenských zamestnávateľov. Dostali pokuty za milióny eur

  • Inšpektorát práce udelil pokuty za nelegálne zamestnávanie v hodnote 2,5 milióna eur.
  • Zamestnancom najčastejšie chýbali pracovné zmluvy.
Novinky Inšpektorát práce odhalil nelegálne pracujúcich
Inšpektorát práce odhalil nelegálne pracujúcich. Zdroj: shutterstock.com/Standret
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Inšpektoráty práce odhalili vlani pri kontrolách nelegálnu prácu u 692 zamestnávateľských subjektov. Títo zamestnávatelia nelegálne zamestnávali dokopy 1 172 osôb. Za minulý rok inšpektoráty práce uložili pokutu za nelegálne zamestnávanie 683 zamestnávateľom v celkovej sume takmer 2,5 milióna eur. Vyplýva to z informatívnej správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2023, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.

Inšpektori pri kontrolách odhalili, že nelegálne zamestnaných za minulý rok bolo 321 žien a 851 mužov. Zistili aj 35 prípadov nelegálneho zamestnávania mladistvých osôb.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Zamestnancom chýbali pracovné zmluvy

Väčšina nelegálne zamestnaných osôb bola slovenskej národnosti, 163 osôb bolo z cudziny. Najviac boli spomedzi cudzincov nelegálne zamestnávaní ľudia z Ukrajiny, a to prevažne v stavebníctve či administratívnych a podporných službách. Najčastejším dôvodom porušenia pravidiel boli chýbajúce pracovné zmluvy.  

Najviac nelegálnych zamestnancov objavili inšpektori v stavebníctve (431), nasledovali ubytovacie a stravovacie služby (168) či veľkoobchod a maloobchod (143).

V roku 2023 bolo celkovo vykonaných 18 485 kontrol, ktoré boli zamerané na preverenie dodržiavania zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Inšpektoráty práce skontrolovali 16 677 zamestnávateľských subjektov a 34 508 fyzických osôb vykonávajúcich prácu na pracoviskách kontrolovaných subjektov.

Prečítajte si aj: Dobré správy. Slováci sa môžu tešiť na vyššie platy