Inflácia v USA je odolnejšia ako sa čakalo

  • Septembrová inflácia v USA prekvapila ekonómov.
  • Jej pokles bol miernejší ako očakávali.
  • Problémom sú ceny potravín a náklady na bývanie.
Ekonomika Inflácia v USA v septembri klesla len mierne
Inflácia v USA v septembri klesla len mierne. Zdroj: shutterstock.com/forogrin

Inflačné tlaky v Spojených štátoch poľavujú pomalšie, ako sa čakalo, ukázali trhom pozorne sledované údaje o vývoji spotrebiteľských cien. TASR o tom informuje na základe správ CNCB a Reuters.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v septembri medziročne stúpol o 2,4 % po zvýšení o 2,5 % v auguste, uviedlo vo svojej správe americké ministerstvo práce. Tempo rastu cien sa síce spomalilo, ale ekonómovia počítali s poklesom indexu až na 2,3 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny stúpli o 0,2 %, pričom ekonómovia očakávali +0,1 %.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Jadrová inflácia vzrástla nad očakávania

Jadrový CPI, do ktorého sa nezapočítavajú kolísavé ceny potravín a energií, v septembri medziročne vzrástol o 3,3 % po +3,2 % v auguste. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom si polepšil o 0,3 % rovnako ako v auguste. Ekonómovia prognózovali +3,2 %, respektíve +0,2 %.

Najviac rástli ceny potravín

Motorom inflácie (s podielom viac ako tri štvrtiny) bol v septembri nárast cien potravín o 0,4 % a nákladov na bývanie o 0,2 %. To kompenzovalo pokles cien energií o 1,9 %.

K nárastu prispeli aj ďalšie položky, napríklad zdraženie ojazdených vozidiel o 0,3 % a nových vozidiel o 0,2 %. Služby zdravotnej starostlivosti vzrástli o 0,7 % a ceny oblečenia o 1,1 %.