- Medziročná inflácia v januári dosiahla rekordných 3,9 percenta.
- Minerálne vody a ovocné šťavy zdraželi o sedemnásť percent.
- Za rastom cien stoja najmä zmeny v spotrebných daniach.
Služby v eurozóne naďalej zdražujú tempom okolo 4 percent ročne, no odborníci z Národnej banky Slovenska vidia prvé náznaky možného zlepšenia. Vysoké ceny služieb pritom ovplyvňujú opatrný prístup Európskej centrálnej banky k znižovaniu úrokových sadzieb, informuje portál Teraz.sk.
„Zatiaľ čo celková inflácia výrazne klesla z maxím z konca roka 2022, ceny služieb si už vyše roka držia stabilné tempo rastu okolo štyroch percent,” vysvetľujú analytici NBS. Práve tento sektor je pod drobnohľadom ECB, keďže naň má menová politika priamy vplyv.
Za pretrvávajúcim rastom cien služieb stoja najmä mzdové náklady. Tie reagujú na trhové zmeny s oneskorením, čo vysvetľuje pomalšie spomaľovanie inflácie v tomto sektore. Energetická kríza z roku 2022 spustila reťazovú reakciu – najprv zdražili energie, následne spotrebiteľské ceny a napokon si zamestnanci vyžiadali vyššie mzdy.
Významným faktorom je aj oneskorené zdražovanie poistných služieb. Napríklad ceny poistenia automobilov reagujú na zdraženie vozidiel s takmer dvojročným sklzom. Podobne fungujú aj administratívne ceny určované štátom či samosprávami.
Pozitívnym signálom je, že štruktúra zdražovania sa mení. „Kým v lete 2023 rástlo tempom nad 6 percent až 30 percent služieb, dnes je to len polovica,” upozorňujú ekonómovia NBS. Väčšina služieb už zdražuje maximálne 4-percentným tempom.