Ikonická destinácia má turistov plné zuby. Za „suvenír” vám hrozí pokuta až 3 000 eur

  • Mnohí turisti majú tradíciu niečo si z dovolenky priniesť na pamiatku.
  • Sardínia však už má toho po krk.
  • Ak porušíte zákaz, vyjde vás veľmi draho.
Novinky Sardínia trestá turistov
Sardínia trestá turistov. Zdroj: shutterstock.com/fokke baarssen
BitmarketsBitmarkets

Taliansky ostrov Sardínia je známy svojimi bielymi plážami, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Sardínia však čelí problému s krádežami piesku, ako informuje portál TimeOut.

Turisti, ktorí si odnášajú piesok ako suvenír, vážne ohrozujú prírodné zdroje ostrova. V dôsledku toho miestne úrady zaviedli prísne pravidlá a varovania.

Povedali si – A dosť!

Ak turistov prichytia pri krádeži piesku, môžu čeliť pokutám až do výšky 3 000 eur. V extrémnych prípadoch môžu dokonca skončiť vo väzení.

Prípady krádeže nie sú ojedinelé

Organizácia Sardegna Rubata e Depredata odhadla, že v roku 2021 zmizlo zo sardínskych pláží až šesť ton piesku. Niektorí turisti si dokonca odnášali piesok vo veľkých množstvách. Napríklad francúzsky pár v roku 2019 odniesol až 40 kg piesku, čo vyvolalo vážne obavy o ekosystém.

Plný kufor piesku

Piesok našli v kufri ich vozidla, keď sa chystali na trajekt do Francúzska. Za tento čin im hrozilo až šesť rokov väzenia.

Krádeže piesku majú nielen legálne, ale aj ekologické dôsledky. Piesok sa čoraz viac predáva na internetových aukciách, čo ešte viac poškodzuje prírodné bohatstvo Sardínie. Miestne úrady preto zdvojnásobili svoje úsilie v boji proti tomuto nezákonnému konaniu.

Dôrazne vyzývajú turistov, aby rešpektovali prírodné bohatstvo ostrova a namiesto odnášania piesku si užívali jeho krásu prostredníctvom fotografií.

Sardínia nie je jediná, ktorá má turistov po krk

Miláno, známe talianske mesto, takisto zaviedlo nový zákon, ktorý zakázal predaj zmrzliny a ďalších jedál z rýchleho občerstvenia po polnoci. Tento návrh zákona má platiť od tohto mesiaca, teda od mája, do novembra. Týka sa hlavne oblastí s rušným nočným životom a je reakciou na sťažnosti miestnych obyvateľov na hluk.

Prísne pravidlá

Podľa zákona je predaj take-away jedál, ako sú pizza, nápoje a zmrzlina, zakázaný po 00:30 v noci počas pracovných dní a po 1:30 ráno počas víkendov a sviatkov. Skupiny ľudí, ktoré si kupujú jedlo a zostávajú na uliciach, totiž vytvárajú hluk, ktorý ruší miestnych obyvateľov.

Primátor mesta Giuseppe Sala povedal, že musí brať do úvahy sťažnosti občanov na prehnaný hluk, píše Euronews. Marco Granelli, zástupca primátora zodpovedný za bezpečnosť, zdôraznil, že mesto sa snaží nájsť rovnováhu medzi sociálnym životom, zábavou a ekonomickou slobodou obchodníkov.

Nejde o prvý pokus Milána obmedziť nočný predaj zmrzliny

Už v roku 2013 sa mesto snažilo zakázať nočné konzumovanie zmrzliny na uliciach, čo vyvolalo veľkú nespokojnosť medzi občanmi. Médiá to vtedy nazvali „bitkou o kornútky”. Ľudia dokonca usporiadali protesty, pri ktorých symbolicky sedeli s kornútkami zmrzliny na uliciach.

Federácia verejných a turistických operátorov cez svojho prezidenta Lina Stoppaniho vyjadrila obavy, že takéto pravidlá poškodia podnikanie. Lorenza Bonaccorsi, prezidentka prvého mestskeho obvodu Ríma, na druhej strane povedala, že by zakázala predaj alkoholu vo všetkých centrálnych oblastiach.

Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.