Ignorovaním povinností riskujete tisícové pokuty: Kompletný sprievodca daňovým priznaním

  • Daňové priznanie je niečo, na čo sa takmer nikto neteší.
  • Jeho podanie má jasné pravidlá.
  • V tomto článku sa dozviete viac nielen o pravidlách, ale aj dôležitých termínoch a o tom, kto DP podávať nemusí.
Ekonomika Kompletný sprievodca daňovým priznaním
Kompletný sprievodca daňovým priznaním. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes, Stokkete
BitmarketsKvakomat mobil

Fyzická osoba má povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vždy za kalendárny rok, pričom lehota na podanie je stanovená do troch kalendárnych mesiacov po skončení zdaňovacieho obdobia.

Pre zdaňovacie obdobie 2024 to konkrétne znamená, že daňové priznanie je potrebné podať do 31. marca 2025. V rovnakej lehote musí daňovník aj zaplatiť vypočítanú daň.

Táto lehota platí jednotne pre všetky kategórie daňovníkov – fyzických osôb, bez ohľadu na charakter ich príjmov či podnikateľskej činnosti. Vzťahuje sa tak na:

  • podnikateľov s príjmami z celoročnej činnosti,
  • osoby, ktoré začali podnikať v priebehu roka,
  • zamestnancov s dodatočnými príjmami (napríklad z predaja nehnuteľnosti),
  • podnikateľov, ktorí ukončili alebo pozastavili živnosť,
  • osoby v konkurze alebo po jeho zrušení.

Aj v špecifických prípadoch, ako je vyhlásenie či zrušenie konkurzu, pozastavenie živnosti alebo ukončenie podnikateľskej činnosti v priebehu roka, sa daňové priznanie podáva až po skončení zdaňovacieho obdobia.

V prípade konkurzu za daňovníka koná správca v konkurznom konaní. Termín podania priznania však zostáva nezmenený – do 31. marca nasledujúceho roka.

Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania

Daňovník má možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania na základe oznámenia. To podá príslušnému správcovi dane v riadnej lehote na podanie daňového priznania.

Štandardne je možné predĺžiť lehotu najviac o tri celé kalendárne mesiace. Daňovník však musí v oznámení uviesť novú lehotu, ktorá sa stanoví ku koncu kalendárneho mesiaca. V tejto novej lehote je zároveň splatná aj daň.

V prípade, že daňovník má zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže si lehotu predĺžiť až o šesť celých kalendárnych mesiacov. Táto skutočnosť sa musí nachádzať v oznamení. Rovnako musí oznámenie obsahovať aj novú lehotu, ktorá je opäť stanovená ku koncu kalendárneho mesiaca.

Ak by daňovník v podanom daňovom priznaní neuviedol príjmy zo zahraničia, správca dane uplatní sankcie podľa príslušných paragrafov daňového poriadku.

Osobitný režim platí pre daňovníkov v konkurze alebo v likvidácii. Títo musia o predĺženie lehoty požiadať správcu dane najneskôr 15 dní pred uplynutím pôvodnej lehoty na podanie daňového priznania. Správca dane môže na základe žiadosti rozhodnúť o predĺžení lehoty maximálne o tri mesiace, pričom proti tomuto rozhodnutiu nie je možné sa odvolať.

Pokuty za nepodanie daňového priznania

SpäťStrana 2/4Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.