- Napriek týmto správam to analytici veľmi pozitívne nevidia.
- Úroky sa neznížili v prípade všetkých žiadateľov.
V priebehu uplynulých dní znížili úrokové sadzby až dve banky. Poukázal na to portál tvnoviny.sk s upozornením, že analytici sú voči tomuto kroku skôr skeptickí. Tvrdia totiž, že k značnému zlacneniu hypoték zrejme zatiaľ nedôjde.
Úroky pri hypotékach upravili konkrétne UniCredit a mBank. So sadzbami išla výrazejšie dole najmä mBank. V tomto roku sa stáva akýmsi pravidlom, že banky znižujú ceny.
Až dve banky pristúpili k zlacneniu hypoték. Svitá Slovákom na lepšie časy? Analytici až také dobré správy nemajú.
Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu, považuje pokles úrokových sadzieb v dvoch bankách na začiatku roka nie za trend, ale skôr za snahu iniciovať konkurenčný boj, keďže sa tento pokles netýka všetkých žiadateľov.
Banky týmto spôsobom usilovne bojujú o svoj trhový podiel, avšak zatiaľ nedovádzajú najlacnejšie hypotéky na nižšiu úroveň. Aktuálne sa pohybujú okolo štyroch percent.
„Banky s najvyššími úrokovými sadzbami pri hypotékach majú určitý priestor na zlacňovanie a v najbližších týždňoch by sme mohli vidieť ďalšie zníženie úrokov. Zatiaľ nie je pravdepodobné, že sa posunie spodná hranica úrokových sadzieb, ale nejde to úplne vylúčiť,” vysvetlila Eva Šablová, riaditeľka úverov v spoločnosti FinGO.sk.
Aká bude budúcnosť?
Správy z ECB, ktoré naznačujú možné zníženie základnej úrokovej sadzby, môžu byť pozitívnym signálom pre ďalšie zlacňovanie. Avšak, situácia slovenskej ekonomiky môže byť brzdiacim faktorom.
V súčasnosti je Slovensko v eurozóne jednou z krajín s najvyššími úrokovými sadzbami, čo priamo ovplyvňuje úroveň úrokových sadzieb u miestnych bánk. Navyše, nové pravidlá týkajúce sa vysokých bankových odvodov značne obmedzujú ich zisky. Vzhľadom na tieto faktory Šablová nevidí momentálne dostatočný priestor na významné znižovanie úrokových sadzieb v našich bankách.
Zároveň existuje niekoľko dôležitých faktorov, ktoré by mohli viesť k postupnému zníženiu úrokových sadzieb na našom trhu.
„Ide napríklad o informácie o situácii na trhu práce, súčasnú stabilizáciu verejných financií, úroveň inflácie a aj finančné možnosti bánk, ktoré sú súčasťou väčších finančných skupín. Tieto skupiny môžu mať prístup k výhodnejším finančným zdrojom, čo by im umožnilo poskytovať úvery za nižšie úrokové sadzby,” zdôraznil Dobiš.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Poskytovanie hypoték je stabilné
Podľa aktuálneho komentára Národnej banky Slovenska (NBS) je poskytovanie nových hypoték na Slovensku už približne rok stabilizované na nižších úrovniach. Spotrebiteľské úvery zaznamenávajú zrýchlený rast.
NBS uvádza, že poskytovanie nových hypoték sa ustálilo na stabilnej úrovni, ktorá je približne o tretinu nižšia ako v období od rokov 2019 do 2022. Tempo medziročného rastu postupne v priebehu roku 2023 pokleslo na úroveň 3,6 %, čo predstavuje hodnotu mierne nad mediánom rastu v krajinách Európskej únie (EÚ).
Centrálna banka naznačuje, že súčasné trendy na trhu naznačujú, že pokles tempa rastu by už nemal pokračovať.