Hypotéky sú čoraz viac nedostupnejšie. Vyššie úroky ohlásili ďalšie dve veľké banky na Slovensku

Ekonomika Ďalšie dve banky na Slovensku ohlásili na hypotékach vyššie úroky
Ďalšie dve banky na Slovensku ohlásili na hypotékach vyššie úroky. Zdroj: shutterstock.com/shurkin_son/Tanoy1412
BitmarketsBest Wallet mobil

Po Slovenskej sporiteľni, ktorá zdvihla hypotekárne úroky ako prvá sa k nej pridávajú ďalšie dve veľké banky, informuje o tom denník SME.

Navyšovanie prišlo aj napriek tomu, že Európska centrálna banka ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,5 %, čím prerušila najdlhšiu sériu zvyšovania v histórii.

To by malo teoreticky znamenať zníženie, respektíve ponechanie rovnakej úrokovej sadzby. Tri banky pôsobiace na Slovensku však nečakali na verdikt ECB a zariadili sa po svojom. Hovoríme o Slovenskej sporiteľni, ČSOB a Tatra banke, ktoré majú dokopy 54-percentný podiel na trhu.

Hypotéky sú pre Slovákov čoraz nedostupnejšie

Hypotéky sú pre Slovákov čoraz nedostupnejšie. Zdroj: shutterstock.com/Michael Dechev

O navýšení v prípade Slovenskej sporiteľne sme vás už informovali, pričom nový cenník platí od 21. októbra. Len pre pripomenutie, ročná fixácia má po novom úrokovú sadzbu 4,99 %, 3-ročné a 5-ročné fixácie 5,19 %, 10-ročné a 15-ročné fixácie majú zhodne 5,39 %.

K Slovenskej sporiteľni sa pripojila ČSOB a Tatra banka. V prípade prvej menovanej banky sa 5-ročná fixácia navýšila o 0,20 %, pri 10-ročnej a 20-ročnej fixácii o 0,10 %. Tatra banka navýšila 10-ročné fixácie z 4,29 % na 4,69 %.

Ak sa pozrieme na 5-ročné fixácie iných bánk, tak máme nasledovné úrokové sadzby: mBank (4,89 %), VÚB (4,49 %), 365.bank (4,45 %), Prima Banka (4,20 %), UniCredit Bank (4,09 %) a Fio (4,08 %).

Banky tvrdia, že reagujú na vývoj na medzibankovom trhu a politiky ECB. Pre komerčné banky je dôležitý aj vývoj na dlhopisovom trhu. K tomu si prirátajú náklady na servis na pobočke, riziko nesplatenia úveru a náklady na kapitál.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci si hypotéky nemôžu dovoliť, zostávajú v podnájmoch

Podľa septembrového prieskumu BÝVANIE SLOVÁKOV 2023, ktorý zabezpečila investičná realitná platforma Invest in Slovakia vyplýva, že v podnájme žije 15 % opýtaných z celkového počtu 1 251.

Až 48 % respondentov plánuje v podnájme ostať dlhšie ako na obdobie piatich rokov. Slovákom bývanie vo vlastnom komplikujú hypotéky. Dôvodom voľby bývania v podnájme je pri 45 % respondentoch nedostatok finančných prostriedkov. Najviac ľudí žije v podnájme v Nitrianskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji.

Bývanie v podnájmoch nie je realitou len na Slovensku. Podľa dostupných dát je to dlhodobý trend aj na západe Európy. Podľa Eurostatu z roku 2022 v podnájme býva priemerne v EÚ viac ako 30 % ľudí, v Nemecku je to 50 %, v susednom Rakúsku zase 45 %.

Prečítajte si aj: Vysoké hypotéky si vypýtali svoju daň. Slováci zostávajú v podnájmoch čoraz dlhšie

txbOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.