- Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby, čo prinesie lacnejšie hypotéky.
- Hypotekárny analytik Peter Horčiak odporúča nečakať s kúpou nehnuteľnosti.
- Refinancovanie môže ušetriť peniaze, no nie je vždy tá najlepšia voľba.
Hypotéky sú lacnejšie. Rozhodnutie ECB znížiť začiatkom marca tri kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov bude viesť k lacnejším úverom pre firmy aj domácnosti. Pre obyvateľov SR, ktorí plánujú kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky, to bude znamenať nižšie úrokové sadzby.
Pre tých, ktorí už hypotéku majú, sa otvára možnosť uvažovať o refinancovaní svojich úverov. Uviedol to hypotekárny analytik skupiny Simplea Peter Horčiak. Väčší priestor na hypotéky však podľa neho asi povedie aj ku rastu cien nehnuteľností, najmä vo väčších mestách.
Klienti, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľnosti sa pýtajú, či ešte majú čakať na pokles úrokov. Odporúčam nečakať, lebo hoci je možné, že v roku 2025 dôjde k rýchlejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb ako v predošlom roku, na ceny nehnuteľností bude mať negatívny dosah konsolidačný balík. Na kúpu nehnuteľnosti je preto vhodný čas práve teraz,” zdôraznil Horčiak.
Klienti by sa podľa neho mali na financovanie kúpy nehnuteľnosti dôkladne pripraviť a mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu. „Kúpa a financovanie vlastnej nehnuteľnosti je väčšinou celoživotné rozhodnutie a mali by sme mať vytvorenú dostatočnú rezervu, aby sme financovanie nehnuteľnosti v priebehu rôznych životných situácií zvládli,” podčiarkol.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Hypotéky so štátnou podporou
Pripomenul, že mladí klienti do 35 rokov majú po splnení podmienok možnosť získať podporu zo strany štátu až 100 eur mesačne na splátku hypotéky. Pomoc ponúka aj Štátny fond rozvoja bývania, od ktorého môžu mladé rodiny získať zaujímavé financovanie vlastného bývania.
Ak klienti nemajú vytvorené dostatočné vlastné zdroje na financovanie bývania, resp. nemajú ešte dostatočný príjem, analytik odporúča využiť možnosť nájomného bývania. Platenie nájomného im vytvorí priestor pokračovať v tvorbe finančnej rezervy a zároveň preverí, či budú schopní splácať úver.
Upozornil, že refinancovanie hypotéky vie ušetriť peniaze, ale nie v každom prípade.
Skôr, než klienti požiadajú o refinancovanie, odporúčam im využiť podporu štátu v rámci bonifikácie hypoték. V tomto prípade môžu klienti za určitých podmienok dosiahnuť zníženie splátok aj o 150 eur mesačne a ročne maximálne o 1800 eur. Zároveň odporúčam požiadať banku, v ktorej má klient hypotéku, o zníženie úrokovej sadzby podľa aktuálnych podmienok.
Až po týchto možnostiach by som odporúčal ísť do refinancovania. Platí pravidlo, že nová úroková sadzba by mala byť nižšia minimálne o 1 % oproti doterajšej sadzbe,” povedal Horčiak.
Analytik dodal, že s refinancovaním hypotéky sú spojené ďalšie poplatky – napr. poplatok za zriadenie účtu v inej banke, poplatok za poskytnutie úveru a tiež poplatok spojený s katastrom.